Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой: д-р Мария Петрова

Медицинското право е дълго незабелязван правен отрасъл

Медицинското право се стреми да гарантира сигурна работна среда за лекарите и права за пациентите

| обновено на 13.05.20 в 13:51
Д-р Мария Петрова
Снимка: Стаматина Никова

Проблемите на българското здравеопазване в същите аспекти ги има в цял свят, но разбира се, с различни мащаби. Тези изводи д-р Мария Петрова прави след редовните си участия в Световния конгрес по медицинско право. За уроците от пандемията, правата на медиците и пациентите и любовта към живота разказва адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова – Главен герой в "Нашият ден".

"Направи ми впечатление колко неподготвени сме чисто принципно и стратегически в кризата. В последните два месеца – било в лично качество, било като част Медицинския експертен съвет – си позволих да критикувам заповедите на здравния министър. Целта на моята критика не беше да всявам смут в обществото, а защото осъзнавам, че когато някой носи отговорност – в случая министърът на здравеопазването – той трябва да носи наистина тази отговорност и да ни третира пропорционално и равнопоставено. 

Няма как в извънредно положение да се фокусираме само и единствено върху пациентите с Covid-19 и да оставим стотици хиляди хронично болни пациенти без лекарска грижа!

Българското здравеопазване се нуждае от своята "черна кутия", така както се случва в авиацията, смята д-р Петрова. "Това ще позволи да анализираме. По този начин ще можем да се базираме на консервативната наука, а не на псевдонауката. Първата и най-важната стъпка е да одитираме това, което се случи през тези месеци в лечебните заведения, с пациентите и с лекарите" – обобщава д-р Мария Петрова.

"Аз поощрявам много млади колеги да придобият и двете специалности. Медицината и секторът на здравеопазването са строго правно регламентирани дейности. За да развиваме медицинското право и за да гарантираме сигурна работна среда за нашите лекари и права за нашите пациенти в България, ние трябва да сме много добре подготвени в двете сфери – медицина и право."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31