Драматизацията на знаменитото произведение „Възпявам електрическото тяло“ на големия Рей Бредбъри е извършена от Димитър Димитров, режисьор на радиопостановката е Юрий Статков. В ролите са звезди на българската сцена: Таня Масалитинова, Венета Зюмбюлева, Коста Цонев, Йосиф Сърчаджиев, Васил Димитров, Николай Калчев. Излъчването е и в чест на 75-годишнината на големия български актьор Йосиф Сърчаджиев.
Рей Бредбъри (1920-2012) е сред имената на американската литература, познати по цял свят. Пробивът осъществява със знаменитите „Марсиански хроники“ – цикъл разкази, свързани с темата за усвояването от земляните на планетата Марс, а най-известното му произведение е романът „451° по Фаренхайт“ – това е температурата, на която гори хартията по американската метрична система. „Възпявам електрическото тяло“ е типично за Рей Бредбъри произведение – една лирична, поетична фантастика, в която повече настроението, отколкото екшънът е на преден план. Три деца се сдобиват с бавачка-робот и от това произтичат много размисли за човешкия род и за взаимоотношенията човек-машина, човек-природа, човек-интелект…
Рей Бредбъри е наричан „майстор на фантастиката“, макар той самият да мисли себе си не само като писател-фантаст – пише също стихове, есета, реалистични творби… За „Марсиански хроники казва“: „Като начало, не пиша научна фантастика. Написал съм само една научнофантастична книга, и това е „451° по Фаренхайт“, която е базирана на реалността. Научната фантастика е изобразяване на реалното. Фентъзито е изобразяване на нереалното. Така че „Марсиански хроники“ не са научна фантастика, а фентъзи“. Последният негов разказ – „Кучето с червения шал“, е публикуван през 2010 г. – писателят работи упорито и методично почти до смъртта си. Признава още, че всичко написано от него, е почерпено от детските му години, определя се като „мъж с дете в себе си“. Според личната му митология негова прабаба е една от Салемските вещици – Мери Бредбъри. А че той се е превърнал в мит през ХХ век, говори фактът, че името му носи астероидът с номер 9766. На Луната пък има кратер, кръстен на книгата му „Вино от глухарчета“ – „Кратерът на глухарчето“ (Dandelion Crater).
„Баща ми е Жул Верн. Хърбърт Уелс е мъдрият ми чичо. Едгар Алън По е братовчедът ми с крила на прилеп, когото държим в таванската стаичка. Флаш Гордън и Бък Роджърс са ми братя и приятели. Това е моето потекло. Като се прибави естествено и фактът, че Мери Уолстънкрафт, авторката на „Франкенщайн“, ми е майка“ – казва за „потеклото“ си Рей Бредбъри, а ние бихме добавили, че той е от достоен предостоен наследник на своите знаменити предшественици.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg