Постъпилите жалби в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) през периода 13 март – 13 май са 67.
Образуваните преписки в КЗД през периода 13 март – 13 май са 351, като голяма част от тях са по Националната кампания на КЗД „Достъпна България“.
В новообразуваните преписки преобладаващите защитени признаци са увреждане, етническа основа, народност, произход, лично положение, обществено положение, възраст, образование, политическа принадлежност, имуществено състояние. Има оплаквания за дискриминация при упражняване правото на труд.
Различно е естеството на оплакванията през периода 13 март – 13 май. Някои от тях касаят мерките по време на извънредното положение – например оплаквания за дискриминация по признак възраст за допускането в парковете на деца само до 12-годишна възраст. Друго оплакване е срещу правене на тестове за Covid-19 само в определени райони на София. Има оплакване общо срещу самите извънредни мерки по повод Covid-19.
Оплакванията, които не са свързани с извънредното положение, са срещу банкови институция за дискриминация по признаци етническа принадлежност, имуществено състояние и увреждане. Има оплаквания срещу мобилни оператори, болници, клонове на Агенцията за социално подпомагане, отдели „Закрила на детето“, срещу министерства и съдилища.
Чуйте повече по темата от доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg