Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частен случай: Снежанка Христова, учител от 19 СУ "Елин Пелин" - София

19 СУ“ Елин Пелин“, гр. София
Снимка: obrazovatelen-register.bg

Снежанка Христова е учител по икономически дисциплини в 19 СУ“ Елин Пелин“, гр. София. Тя се обърна към предаването "Законът и Темида" за оказване на натиск, принудителен отпуск и връчване на констативен протокол за дисциплинарно уволнение от директора на 19 СУ "Елин Пелин" Клара Арабаджиева. Снежанка Христова преподава предприемачество в горните класове на училището.

Снежанка Христова твърди, че от началото на дистанционното обучение е започнала невероятна атака и тормоз към нея от страна на директора на училището Клара Арабаджиева. Христова иска акаунти за платформата Microsoft teams, която МОН препоръчва и за която прави акаунти на всички учители и ученици, като изпраща 7 поредни писма от 16.03 до 30.03.2020 г. След 2 седмици са ѝ предоставени, а на следващия ден е изпратена в принудителен отпуск на 03.04.2020 г. с основание "намаляване на обема на работа". На 05.04.2020 г. на мястото на Снежанка Христова със Заповед за заместване е сложен друг учител. На 07.04. 2020 г. ѝ е прекъснат достъпът до Електронния дневник Школо, както и до служебната ѝ поща. Така Христова не може да поставя оценки за работата на учениците. На 15.04.2020 г. по Viber на Снежанка Христова е изпратен Констативен протокол и писмено искане за обяснения. На 16.04.2020 г. ѝ е изпратена нова заповед, която отменя принудителната ѝ отпуска до 11.06.2020 г. и я заменя с принудителна отпуска до 11.05.2020 г. На 30.04.2020 г. по Viber ѝ е изпратено уведомление отново от Етичната комисия от неизвестен за мен номер. 

"Полагат се неимоверни усилия да бъда уволнена – твърди Снежанка Христова – Учениците губят от това  всеки ден. Звънят ми разстроени от факта, че са започнали едни проекти с мен, работили са и сега стоп. Казва им се да не ми пращат домашните си. Това е недопустимо да губят ученици заради лични страсти." Директорката не подписва и програмата "Дигитално предприемачество" по Образование за утрешния ден, в която ученици от 5-7 клас щяха да придобият допълнителна дигитална грамотност заедно с предприемачеството. Тази програма беше регистрирана и заради грипната ваканция остана неподписан договорът с директора. Програма, в която МОН предоставя интерактивни дъски и техника. Снежанка Христова получава писма от РУО-гр. София  и МОН. Учителката алармира Синдиката на българските учители, в който членува. До момента няма отговор. Инспекция по труда още не е извършила проверката. От Инспектората по образование препращат писмата си на РУО гр. София. В началото на учебната година на Снежанка Христова са ѝ взети 36 учебни часа от нейния щат и са били дадени на друг учител. Сега за едни и същи часове от бюджета се плаща на два пъти. Веднъж на Христова – като част от заплатата – и веднъж лекторски хонорар на другия учител.

Ето какви са аргументите на директора на 19 СУ "Елин Пелин" Клара Арабаджиева. Защо се стига до това решение и какви са грешките, които е допуснала учителката по предприемачество? 

Направената проверка установява, че Снежанка Христова грубо нарушава задълженията си, регламентирани от Кодекса на труда, Закона за предучилищното и училищното образование, Правилника за дейността на училището и Етичния кодекс на 19-о училище и следва да бъде инициирано дисциплинарно производство.

Чуйте повече в звуковия файл. 

Адвокат Захари Генов, дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида", се запознава със случая и прави своя коментар по случая. Той забелязва, че има много противоречия в обясненията и на директорката Клара Арабаджиева, и на учителката Снежанка Христова. Има голямо разминаване в становищата и на двете, категоричен е експрокурорът Захари Генов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30