Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” отваря врати за читатели

БНР Новини
Народна библиотека' 'Кирил и Методий''
Снимка: Ани Петрова

Най-голямата обществена библиотека в страната възстанови своята работа с читатели на място, съгласно утвърдените правила в периода на извънредната епидемична обстановка при строго спазване на задължителните противоепидемични мерки.

По време на извънредното положение библиотеката не е спирала да работи и да поддържа постоянна връзка с читателите, предоставяйки им безплатни онлайн услуги и богата програма от разнообразни рубрики, културни събития и виртуални изложби. Предоставянето на безплатните електронни услуги се удължава до края на извънредната обстановка“, каза доц. Красимира Александрова, директор на Националната библиотеката „Св. св. Кирил и Методий”.

Тя сподели, че се наблюдава голям интерес от страна на хората, които постепенно се завръщат в читателските зали. „С отварянето на библиотеката на 19 май само за един ден издадохме 132 читателски едногодишни карти, приети са 488 поръчки и има 4118 преснимани файла при изпълнение на читателските заявления“, посочи доц. Александрова.

Националната библиотека ще работи в периода на извънредната епидемична обстановка от 8.30 до 18.30 ч. в делнични дни и в събота с предварително заявени библиотечни документи от 9.00 до 13.00 ч. Престоят в читалните е ограничен до 3 часа. Книгите подлежат на ежедневна дезинфекция в обособени пространства.

Доц. Красимира Александрова разказа в „Артефир“ за бъдещата работа на библиотеките в новите условия и обобщи резултатите от Националния онлайн форум „Covid-19: отговорът на библиотеките“, с който културната институция отбеляза патронния си празник и професионалния ден на библиотекаря.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Салон на изкуствата 2025 – "Диалог на цветове и мисли"

Най-пъстрият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, ще бъде възобновен на 23 април след близо 10-годишно прекъсване. Слоганът на фестивала тази година е Диалог на цветове и мисли , а темата на програмата е фокусирана върху обединяващата сила на изкуството в цялото му многообразие. Основен акцент е преходът от минало към..

публикувано на 16.04.25 в 08:40
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07