Ще бъде ли изпратен достойно Випуск 2020? Всяка година в края на май дванайсетокласниците се прощават с училище. Ритуалът, който ознаменува навлизането им в зрелостта, е важен както за тях, учителите, съучениците и близките им, по някакъв начин и за всички ни като общество.
Дали защото ни кара да си спомним собствената си младост, или защото днешните зрелостници са утрешните лидери, ритуалът е важен и дължим на децата това символично навлизане в живота на възрастните.
Известно е, че във всички култури навлизането в зрелостта се отбелязва с различни ритуали, и ако те бъдат пропуснати, самото порастване не може да се случи. Живеем в технологична епоха, но нуждата от подобни "инициационни практики" е тук.
Пандемията и извънредните мерки показаха истинския смисъл на абитуриентското изпращане, отвъд суетата на пищните тоалети и луксозните автомобили. Смисълът му е в традицията, в ритуала – онова социално лепило, което укрепва връзките и приемствеността между поколенията.
Защо стана така, че молове и спортни зали отвориха, само 18-годишните не успяха да се простят с училището и опитите им да си организират изпращане бяха осуетени с полиция и крайни мерки?
Чуйте две ученички – Мина и Яна, които говорят за важността на традицията и тъгата от това да няма кой да те изпрати и да ти помогне да съпреживееш раздялата с училище.
Симона Бонева и Дарина Георгиева изпратиха писмо до МС с молба да бъде разрешено провеждането на изпращане на учениците от 12 клас за учебната 2019-2020 година в цяла България. Гласовете им поне ще ви убедят колко лишена от смисъл е тезата "младите не стават за нищо, те не умеят да се борят за нищо, по цял ден стоят вперени в телефоните си":
Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..
Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящияятфестивал "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..
Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival? На телефонната линия на "Нашият ден" се включва Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..
Свикнали сме да си представяме учените като кротки, отнесени хора, които си изследват каквото си изследват в лабораториите и обсерваториите, без особена връзка с днешния ден. Напоследък обаче виждаме, че не е така (и вероятно никога не е било). Как настоящата американска администрация буквално изтрива науката, изчегъртва я дори – и какви са рисковете?..
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg