Българската стартъп асоциация е домакин тази година на състезанието CESA за най-успешните стартиращи компании от региона на Централна и Източна Европа. Как идеите на предприемачите от региона ще бъдат свързани с бизнеса? Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация, разказа в "Нашият ден":
"Наградите се провеждат за 5-а година и стават все по-популярни. До края на месец август стартъп и технологични компании могат да бъдат номинирани. Тази година номинациите са в 10 категории. Това може да се види на сайта на асоциацията.
"CESA се провежда в 7 региона в света. Ние организираме кръга, който е в България. Самото събитие за връчването на наградите ще бъде в средата на ноември – наложи се отлагане заради Covid-19. И това може би ще бъде единственото събитие на живо. Българската стартъп организация има над 500 членове и затова беше най-логично ние да връчваме наградите."
Добромир Иванов разказа за миналогодишните български финалисти в Букурещ – 3 компании. "Част от тях успяха да участват и във финалите в Китай. Една от компаниите прави роботи за инвалиди, нейният създател прави първия робот за своята съпруга. Това, което върши тази компания, е на много високо ниво и има сериозен потенциал. Тази година те излязоха в друга държава, защото нямаше как да продължават да правят тук своя бизнес. Затова имат нужда от подкрепа. За съжаление това е съдбата на много компании и част от нашата работа е да се опитаме да ги задържим тука, да променим средата, да я направим добра. Това е негативна тенденция и ние се борим да обърнем тренда."
"Дебютантите винаги са най-любопитни. Нашите инвеститорски фондове, например, се развиват все по-добре. И все повече имаме потенциал да се наложим като регионален лидер. За да стане това, трябва да се случат някои промени – трябва да има достъп до повече капитали, но вървим уверено в тая посока" – подчерта Добромир Иванов.
Българските стартъп компании показаха завидна солидарност по време на кризата, както и софтуерните и технологичните компании. Те направиха всякакви опити да помогнат на останалата част от държавата и населението, и на правителството, и на болните хора, на другите бизнеси... Едно от нещата, които тази криза извади наяве, беше нуждата да се работи много по-близко с високотехнологичните компании, защото те дават решения, които са много по-устойчиви на такива кризи.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg