Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромир Иванов:

Българските стартъп компании показаха завидна солидарност по време на кризата

Имаме потенциал във фондовете за рискови инвестиции

Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация
Снимка: Здравко Петров

Българската стартъп асоциация е домакин тази година на състезанието CESA за най-успешните стартиращи компании от региона на Централна и Източна Европа. Как идеите на предприемачите от региона ще бъдат свързани с бизнеса? Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация, разказа в "Нашият ден":

"Наградите се провеждат за 5-а година и стават все по-популярни. До края на месец август стартъп и технологични компании могат да бъдат номинирани. Тази година номинациите са в 10 категории. Това може да се види на сайта на асоциацията.

"CESA се провежда в 7 региона в света. Ние организираме кръга, който е в България. Самото събитие за връчването на наградите ще бъде в средата на ноември – наложи се отлагане заради Covid-19. И това може би ще бъде единственото събитие на живо. Българската стартъп организация има над 500 членове и затова беше най-логично ние да връчваме наградите."

Добромир Иванов разказа за миналогодишните български финалисти в Букурещ – 3 компании. "Част от тях успяха да участват и във финалите в Китай. Една от компаниите прави роботи за инвалиди, нейният създател прави първия робот за своята съпруга. Това, което върши тази компания, е на много високо ниво и има сериозен потенциал. Тази година те излязоха в друга държава, защото нямаше как да продължават да правят тук своя бизнес. Затова имат нужда от подкрепа. За съжаление това е съдбата на много компании и част от нашата работа е да се опитаме да ги задържим тука, да променим средата, да я направим добра. Това е негативна тенденция и ние се борим да обърнем тренда."

"Дебютантите винаги са най-любопитни. Нашите инвеститорски фондове, например, се развиват все по-добре. И все повече имаме потенциал да се наложим като регионален лидер. За да стане това, трябва да се случат някои промени – трябва да има достъп до повече капитали, но вървим уверено в тая посока" – подчерта Добромир Иванов. 

Българските стартъп компании показаха завидна солидарност по време на кризата, както и софтуерните и технологичните компании. Те направиха всякакви опити да помогнат на останалата част от държавата и населението, и на правителството, и на болните хора, на другите бизнеси... Едно от нещата, които тази криза извади наяве, беше нуждата да се работи много по-близко с високотехнологичните компании, защото те дават решения, които са много по-устойчиви на такива кризи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03