Отворено писмо за зелен рестарт на българската икономика чрез иновации тази седмица бе изпратено до министър-председателя, министрите на икономиката и на околната среда и водите.
Инициатива е на MOVE.BG, BESCO, Sofia Startup, Founder Institute София, Джуниър Ачийвмънт България, Нулев отпадък-България, "Институт Кръгова Икономика" и BCWT.
Кризата с Covid-19 отминава, което още по-категорично поставя на дневен ред въпроса за екологичното бъдеще на планетата.
Би било тъжно да не се възползваме от уроците и възможностите, които безпрецедентната кризат с Covid-19 отвори.
Събеседници в "Нашият ден" са част от инициаторите на идеята за зелен рестарт чрез иновации: Йордан Атанасов от София стартъп, Светослав Стойков от Института за кръгова икономика и Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт.
Йордан Атанасов разясни основните точки в инициативата, включващи:
• инвестиране в нови и чисти технологии, които не вредят на здравето и природата;
• подкрепа на иновациите в промишлеността;
• подкрепа за екологичен транспорт чрез стимули;
• декарбонизация на енергийния сектор;
• подобряване на енергийната ефективност на сградите, което ще има екологичен и икономически ефект.
От разговора в звуковия файл ще научите и какви суми изплаща България всяка година за въглеродните си емисии.
Светослав Стойков от управителния съвет на институт Кръгова икономика, акцентира върху необходимостта от смяна на модела на линейната икономика с кръгов - което вече се предприема на много места. У нас също не липсват хора и компании, способни да осъществят промяната - оптимистичен е Стойков.
Моделът, учтиво наречен "подновяване на цикъла на производство", предполагащ на всеки пет или десет години да купуваме нови битови уреди и да изхвърляме старите, трябва да остане в историята и да бъде подменен с отговорно отношение към околната среда, трудовите ресурси и самите нас.
"Кризата най-малкото ни показа, че невъзможни неща няма - изтъкна Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт. Тя показа, че е възможно на сутрешните брифинги да излизат едни хора и да разясняват сложни теми и математически модели по начин разбираем за хората. Нека задържим този прозорец на възможното отворен и да преминем към един различен, по-устойчив модел и на икономическо развитие, и на поведение."
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg