Парламентарните избори в България от 1990 г. бяха първите демократични избори след 45-годишното управление на Българската комунистическа партия, която ръководеше страната. След рухването на Берлинската стена през есента на 1989 година повечето бивши социалистически страни поеха по друг път и почти всяка една от тях трябваше да мине през избори.
У нас беше решено изборите през 1990 година да бъдат избори за Велико Народно събрание, което да се заеме с една от най-важните задачи на онова време – приемането на нова Конституция.
Резултатите от изборите през 90-та бяха в полза на Българската социалистическа партия, която спечели 211 от 400 депутатски места, а избирателната активности беше над 90 процента.
Емоциите бяха много силни, обществото беше доста разделено и ето защо реакцията на привържениците на Съюза на демократичните сили беше толкова бурна още през нощта на 10 юни.
Разпространяваше се мнението, че изборните резултати са манипулирани или директно изопачени, но след международните наблюдатели – и ръководството на СДС ги призна като честни и демократични…
Сега всичко това е история… но и днес – след 30 години остава висящ въпросът – дали българите си взеха поука от емоциите от 1990 година, и от грешките, допуснати тогава от политическите лидери.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg