Без да подозираме, че няколко месеца по-късно ще се озовем в извънредна обстановка, в началото на учебната година започнахме собствено напълно непредставително проучване сред начинаещи в професията учители. Начинаещи като учители, но не и в професионалната си реализация.
Тази категория специалисти са ни особено интересни, не само защото биха могли да попълнят незаети учителски места, но и защото предполагаме, че житейският и професионалният опит помагат за яснота и мотивираност на избора, а и със сигурност са обогатяващи за децата. В предаването на 17 септември 2019 г. разговаряхме с две нови учителки в две съвсем различни като условия училища.
Милена Кожухарова поемаше второкласниците в училището, в което тя самата е учила - 35 СУ в софийския квартал „Лозенец“, желано от много семейства, с традиции и добри постижения. Милена е на 38 години, завършила българска филология, с 12 години стаж във финансова институция. Беше се насочила към работата с малки деца, защото я намираше за най-смисленото и благодатно поприще, имаше амбицията да запали учениците си за книгите и да им бъде полезна с личния си опит.
27-годишната Даяна Душанова започваше работа като учителка по физическо възпитание и спорт в ОУ „Христо Ботев“ в с. Лиляк, Търговищко. Преобладаваща част от учениците са роми, както в много други малки селища. Даяна е гимнастичка, 7 години е работила като треньорка по художествена гимнастика и продължава да тренира деца, но избира работата в училище, защото смята, че спортът укрепва здравето и характера на децата, учи ги на дисциплина и екипен дух.
Как премина годината за двете млади учителки и как посрещнаха изпитанието на дистанционното учене, можете да чуете в записа.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg