Историята ѝ е подобна на тази за Пипи Дългото чорапче. Дядо ѝ е бил изследовател в Африка, а майка ѝ е единствената жена тромпетистка в България, сестра ѝ е виолистка в Операта в Грац... Родена е на 3 юни в София и завършва НАТФИЗ "Кр. Сарафов" със специалност актьорско майсторство за куклен театър. "Взаимната работа публика – изпълнител. Това задвижва кълбото на щастието", казва Милица Гладнишка, главен герой в ''Нашият ден''.
Изолацията
"Трудно беше. Като човек, който много работи, винаги съм мечтала за една двумесечна почивка, през която да обърна време на себе си, да изчистя къщата, да си подготвя нови проекти... Когато това се случи, изпаднах в една пълна блокада на мислите и само гледах новините какво става... Някак си, когато умът е неспокоен и нямаш отправна точка кога ще можеш да покажеш работата, която си свършил – представление или концерт. Бяхме без почва под краката си."
Бавно събуждане – първи стъпки
"По време на изолацията Мишо Йосифов и Васил Къркеланов рашиха да направят музикално шоу, което кръстиха "Ваксина". Гледах го онлайн и идеята много ми хареса. В последното предаване се включих и аз. Ние сме отдавнашен тандем с Мишо Йосифов и с колегите Вили Стоянов, Атанас Попов, Митко Шапката, Милен Кокошаров и се получи спойката, стана доста весело. Това е джаз предаване, но музиката е от целия свят от всякакви стилове. Две шоу програми в столично заведение с публика на живо. Едната се казва "Голямата депресия" – разискваме всякакви форми на депресия. Включват се и колеги комици със скеч по темата. А второто шоу се казва "Ваксина summer time"... Грижим се хората да се чувстват щастливи."
Формулата за преминаване през трудни моменти
"Страданието е нещо, което много силно ме наранява и обърква цялата ми емоционална същност и затова гледам да го избягвам. Бягам от депресии, защото депресията те увлича към миналото, към болката и това хаби енергията. И се старая винаги да гледам от мъдрата страна на нещата – това се случи, за да си получа урока."
Да изпием по една студена вода
"Някои от колегите успяха да се възползват от проекта на Столичната община, отпускащ 1000 лв. за онлайн проект. Но що се отнася до помощи, особено безвъзмездни, които се раздадоха в други европейски страни, та дори в Македония, нашето правителство доста студено се отнесе към целия артистичен сектор. Това е усещане за студенина от години. Това е усещане за неглижиране на културата и образованието от години... здравеопазването... Далеч не съм против да не работим, за да има повече здрави хора в случай на епидемия, но когато не можем да работим... Ние сме поданици на тая държава, плащаме данъци – имаме нужда от помощ от държавата, в случай че ни е забранено да работим. И в тази ситуация те не постъпиха добре."
Гласът на артиста
"Хората на изкуството са миролюбив народ. Но в един момент политиците ще ни накарат да вземем рупора в ръце – ние сме добри оратори, знаем как да въздействаме върху масите. И когато това се случи, артистите да излязат на протест, нещата ще се променят. Въпросът е, че сме много търпеливи. Все още нещата са на ниво опит за диалог."
А българският народ е много обърнат към изкуство
"Клубовете са пълни, когато се свири джаз, залите са пълни, когато се свири класическа музика, театрите са пълни... Хората жадуват за култура. В други страни културата е главно перо в бюджета на държавата. С култура се печелят страшно много пари. Но тук, не знам защо, политиците са най-слабото ни звено от всички видове професии."
Фотографии - София Вълкова
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg