Александър Вучич и неговата Прогресивна партия спечелиха очаквано и убедително парламентарните избори – първите, проведени в условия на епидемия, и бойкотирани от голяма част от разпокъсаната опозиция.
След изборите в Сърбия преговорите за Косово се подновяват. Днес, 23 юни, президентът на Сърбия Александър Вучич ще бъде в Москва и се очаква след това да замине и за Вашингтон за среща с представители на Косово на 27 май в Белия дом.
Анализ на обстановката в Сърбия и ситуацията с Косово след парламентарните избори в Сърбия от 21 юни прави завеждащият Балканска редакция в БТА Райна Асенова.
Всички разговори ще бъдат около това какво Сърбия може да получи, ако признае Косово, а признанието на Косово ще бъде факт.
"Вучич се опитва да балансира в преговорите за Косово между Русия, САЩ, Европа, а отскоро и Китай", изтъкна Асенова. Той се опитва да балансира между четири страни, което няма да продължи дълго. И от Вашингтон, и от Европа му се заяви многократно, че трябва да се определи.
Победата му крие и голяма тежест – тъй като сега той носи голяма отговорност.
Сърбия е страна, която на теория е с многопартийна система, но на практика има една доминираща партия, която диктува политическите процеси и управлява политическия живот.
Вучич е президент, но се явява и като изпълняващ ролята на премиер, на човека-партия – в изборната кампания се чуваше само неговото име, даже листата се казваше "Александър Вучич за нашите деца", дори името на партията не се споменаваше.
На практика той се възползва от епидемията, присъстваше навсякъде да раздава респиратори, да открива пътища. Да не забравяме, че в Сърбия рестриктивният режим беше много по-тежък. Там хората не излизаха по 85 часа.
Вече има и отрицателни реакции от Европа, които сигнализират, че в противоречие с принципите на Организацията за сигурност и сътрудничество Вучич е не само премиер, а и председател на управляващата партия, тоест той е президент – подобно положение има само в Турция с Ердоган.
Социалистите и демократите в Европейския парламент на свой ред заявиха, че новият сръбски парламент, където управляващото мнозинство е с 2/3 от депутатите, е подигравка с демокрацията и призовават да не се отварят нови глави за европейското членство на Сърбия, докато не се гарантира нивото на демокрацията."
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg