„Братовчедката на Зорбас“ живее у нас. При някои е отседнала само за лятната ваканция. След като натрупа достатъчно сладко-горчиви, слънчеви, но и леко прохладни спомени, си заминава. При други отсяда задълго. Приютява се в прилежно изградения си хаос и съществува. По всички възможни начини. И в двата случая обаче едно е сигурно – братовчедката битува у хората, които живеят тук и сега. У тези, които не се плашат нито от миналото, нито от бъдещето. Които чувстват докрай. Които се оставят на падането, но вместо да се пристрастят към него, само го вкусват.
Новата поетична книга на Ирена Иванова ни припомня това. Тя ни представя човека като едно въже, което се разтяга между сърцето и ума, между тялото и духа. Въжето, понякога тънко, понякога не чак толкова, се изгражда от самите нас, но се рисува от тези в нас – хората, които допускаме в живота и в любовта си.
Ние сме тук, на земята, с телата си и е важно да се грижим за тях, смята Ирена. Тя търси баланса както в живота, така и в новата си стихосбирка. Именно в книгата става ясно, че ние сме повече от чувствата и мислите си и е хубаво да се завръщаме към Аз-а, който е крачка назад от нас.
Рене Карабаш и „Братовчедката на Зорбас“ ви говорят всичко това, но и още много. Едната може да чуете в звуковия файл, а другата е по-добре да прочетете.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg