Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Невен Кидеров

Джулай морнинг, дай Боже, всекиму!

Джулай морнинг, дай Боже, всекиму! Това пожела Невен Кидеров, музикант, дърводелец и свободен човек, който е главен герой в "Нашият ден". Той има основателна причина да не бъде тази година на Джулая на морския бряг – родил му се е син преди около седмица, който също е наречен Невен. 

Волната душа 

"Е, не може всеки път... ама душата ни е там! Част от карантината премина в дърводелската работилница, дърводелец е моята основна професия. Другата част от карантината премина в ремонти, докато бременността напредваше. Волната душа сега се изразява повече във вътрешна лудост и домашна свобода. Надя е с моята кръвна група, ние се запознахме на Джулай."

Дългата коса

"Аз съм с въображаема дълга коса. Малко съм плешив. Но, както е казал Роберт Леви, "Има хора с коса до кръста, но плешиви. А има хора плешиви – с коса до кръста". 

Първият Джулай 

"Моят първи Джулай трябва да е бил третият въобще. Бях в казармата, но вече имах оформени бунтарски щуротии в главата. Поизбягах, измъкнах се... но нямаше тогава много транспорт. Единственият беше влак. Влакът стигна едва в 6 и нещо във Варна. Нямаше мобилни телефони тогава, предаваше се от готин човек на готин човек. Реално посрещнах слънцето във влака. Когато пристигнах, с див спринт се добрах до Морската градина, малко бях позакъснял, ядосан, но все пак срещнах близки по душа хора. 

За първия Джулай знам от Владо Илиев, щото Тяната (като основател) не говори, че Тяната е бил на пост на 1 юли сутринта, когато е изгрявало слънцето, и си е пеел "Джулай морнинг" и си е казал, че никой не бива да посреща първото юлско утро въоръжен с автомат и сам. На следващата година вече са били подготвени и традицията се разпространи като зараза. На третата година вече бях и аз и имаше много хора."

Идеята

"Не мога да го обясня с думи, мога да го обясня като усещане. Страшна свежест в гърдите, желание за красота, за светлина, за свобода, за пълна липса на простотия... С духа на времената на рок музиката, на бунтарството срещу скудоумните нрави. Свободата да седнеш, да погледнеш един човек в очите и да му кажеш какво ти е тежало, но без никакви скрупули."

Институционализирането на празника

"Аз малко го изтървах институционализирането. Навсякъде започнаха да правят Джулай, чух, че имало и чалга Джулай... Ще мине време, ще се отсеят нещата. Тяната се отдръпна, защото най-чистият човек е видял в какво се превръща чистата идея, вероятно се е постреснал. А може би той си прави неговия Джулай на неговия си балкон... Малко като с Френската революция... Но Джулаят е едно от нещата, които напомнят на хората, че не бива да се търпят лъжи, манипулации и забрани."

Бунтът е всеки Божи ден, 1 юли е празникът, завършва Невен Кидеров.


Снимки - личен архив на Невен Кидеров





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10