Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Румяна Динолова: Психичното здраве на българите не се подобрява

| обновено на 13.07.20 в 17:44
Д-р Румяна Динолова
Снимка: Стаматина Никова

Необходима е нулева толерантност към насилието. Психичното здраве на българите не се подобрява. Това сочи опитът на д-р Румяна Динолова в отдел "Психично здраве" на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). Тя е и национален координатор по проблемите на насилието в България. В "За здравето" д-р Румяна Динолова коментира:

"Всъщност този процес все още не се координира. Опитите са различните неправителствени организации и различните правителствени институции, които имат отношение по проблема с насилието, е да започнат да работят заедно срещу насилието. Да се предлагат все повече услуги на хора, преживели насилие, както и непрекъсната борба, превенция на насилието, която да е адекватна."

Кое ни прави толкова гневни и толкова склонни към агресия

"В последните месеци ситуацията на Covid-19, принудителната изолация в световен мащаб, е прецедент за човечеството. До този момент по тази начин, дори и при други световни епидемии не са случвали точно по този начин нещата. Хората в много страни бяха изолирани и затворени по домовете си. Всякакви информационни потоци ни заливаха със страховити послания. Затварянето, и страхът, и незнанието, най-вече усещането, че няма възможности да се пребориш с този неясен, неразпознаваем, непознат враг, който може да те унищожи. Всичко това оказва влияние върху психиката и тепърва професионалистите полагат усилия за това как цялата ситуация се отрази. Какво се случи в тази епидемия – страхът, изолацията – как се отразиха на психичното здраве?"

Има данни, че нивата на тревожност се покачват в различните общества, че се повишава агресията. Много усилия се насочват към изследване на феномена домашно насилие. Има ясни и категорични данни, които ООН презентира. Д-р Динолова цитира данните за домашното насилие в световен мащаб. У нас са известни данните от Телефон 112, които отчитат средно 18% на увеличаване на сигналите за домашно насилие. Има и други телефонни линии от неправителствени организации. 

Феноменът домашно насилие е многокомпонентен и многофакторен

"Лесно е да се каже, че когато има конфликт, ще го разрешиш със спокоен разговор. Но е трудно да се направи. Иска се доста консистентна работа по отношение на това как да формираме нулева толерантност към насилието у нашите деца. Често ние казваме на децата си "Не трябва да се биеш", а в ситуация на конфликт първата реакция е да скочим, да се скараме, та и до юмруци."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветен мед

Мислим си, че медът няма с какво още да ни изненада, след като човечеството го използва за храна и като лекарство от хилядолетия. Теодора Гергова и нейният мед с цветни инфузии обаче ни опровергават. След дълги години работа в медийния свят Теодора започва да произвежда мед с рози, след като съвсем случайно открива стара рецепта за медена..

публикувано на 17.06.24 в 17:25
Вера Бонева - Чолашка и Антон Митов

Антон Митов представя: Вера Бонева - Чолашка – състезател по петанк и любител на каяка

Каква е връзката между спорта петанк и религиозния туризъм? За едно състезание в Израел, сигурността там, как се преживява културният шок и може ли да се кара каяк в Мъртво море? Да прекараш законно няколко буркана със сладко от вишни – или защо са кухи топките за петанк? За морските експедиционни каяци и къде се намира най-доброто място за каране..

публикувано на 17.06.24 в 11:45

Инициативата "Светилник" представя новите училищни химни

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъдихме "Светилник" – национална инициатива на "Музикаутор" за даряване на химни на български училища. Участници в предаването бяха Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор", Милен Митев, генерален директор на БНР, Николай Маджаров-Файчето, музикант, продуцент и пътешественик, Денко..

публикувано на 17.06.24 в 11:34

Връчват наградите "Млад Благотворител" 2024

На днешния 17 юни фондация "Благотворител" отбеляза своята 20-годишнина с раздаване на наградите от националния конкурс "Млад Благотворител" 2024. Събитието бе коментирано в рубриката “Епизоди от живота” на предаването “Нашият ден”, където председателят на УС на фондацията Станислава Рашева сподели повече за доброволците и техните проекти. Станислава..

публикувано на 17.06.24 в 10:41

Програмата "Еко лято" стартира

Днес (17 юни) стартира програмата "Еко лято", организирана от Младежки център - Добрич. За програмата и участниците в нея в "Нашият ден" разказва Силвия Венелинова – организатор в Младежки център - Добрич. Програмата изгражда традиция вече над 15 години, което е заявка, че младите хора имат необходимост от подобни занимания. Венелинова..

публикувано на 17.06.24 в 09:22