Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страст, емоция и топлина

Ингмар Бергман е сам по себе си необикновено благодатен автор за правене по радиото, дори съвсем не случайно пише и поставя радиопиеси, но режисьорът Григор Антонов с актьорското участие на Александра Василева, Юлиана Сайска, Стоян Алексиев, Мимоза Базова, Велислав Павлов и Леонид Йовчев надхвърля хоризонта на този принципен, пословичен шанс с една аудио постановка, чиято мощ, великолепие и многопластовост са адекватни на авторския гений.

Кинематографична проза, киносценариите и литературните сценарии, въпреки очевидния фокус върху визуалното, провокират аудио творчеството леко и плодотворно с една проста логика -  еднакъв начин на мислене, еднаква логика на конструирането на образи, сцени, характери, линии.

Private Confessions, Enskilda samtal на шведски или „Лични разговори“ е роман в 5 разговора, случили се от юли 1925 до октомври 1934, заедно с епилог от май 1937. Лични разговори, Частни беседи, Частни изповеди, Разговори на четири очи – вариантите на превод на заглавието въпреки разликите в нюансите, се съсредоточават върху една духовна практика, която води до споделяне и разискване на морални теми и най-вече темата за греха със съветник и имат за цел да постигнат надмогване на греха чрез упование на вярата.

Като провокация за повествование, частните беседи на Бергман достигат до изключителни прозрения за естеството на греха и анализиране на човешкия характер. … Моят постоянен фаворит, защото той олицетворява страст, емоция и има топлина, Франсис Форд Копола.

„Лични разговори“ проследява страстно-драматичната история на един семеен скандал, провокиран от любовната история на съпругата на шведски пастор с един студент по теология през 1920 година. Романът е публикуван през 1996 г. Още същата година е направен на филм, режисиран от Лив Улман, с премиера на 25 декември 1996 г. в Швеция, а година по-късно филмът има прожекция на фестивала в Кан в категорията Un Certain Regard / Един особен поглед.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30

Скритата реалност

Според руския академик Козирев времето е енергия, способна да се разсейва или концентрира. Известните огледала на Козирев променят плътността на времето и доказват, че човешкият мозък е способен да получава информация независимо от географията и от времето. Те предават и приемат информация. Там миналото и бъдещето се преплитат. Според академик Козирев..

публикувано на 15.03.24 в 15:02

Епизод 3: Кураж на неочаквани места: Юлия и Люба

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 09.03.24 в 08:45