Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За да успее, вотът на недоверие трябва да събере 121 гласа

На извънредно заседание от 11.30 ч. парламентът ще гласува вота на недоверие към кабинета "Борисов 3".

Петият пореден вот на недоверие срещу правителството и втори на тема "борба с корупцията", трябва да бъде подложен на гласуване в пленарната зала.

Как ще протече той - Грациела Ингелска събра мненията на Александър Ненков от ГЕРБ, Александър Симов от БСП за България и Веселин Марешки.

"Евентуално падане на правителството би изместило изборите с два или три месеца. През това време няма да има парламент, а това ще е рисково в ситуацията, в която се намираме. 

Без парламент ще бъде трудно на кое да е правителство, а и съм против цялата власт да отиде у президента Радев, който беше президент само на онези, които го подкрепиха", каза Александър Ненков.

"Вотът вече е минал, остава ГЕРБ да го осъзнаят - каза на свой ред Александър Симов. Вотът описва и визира механизма, по който се случва копурцията в България още на ниво писане на закони и прокарване на лобистки закони. Нито една поправка, нито една персонална смяна на министър няма да реши проблема" - категоричен е Симов.

Веселин Марешки обясни, че партията му ще намери начин да се разграничи и от двата отбора - на управлението и на парламентарната опозиция. 

Дори с депутатите на "Воля" обаче вотът пак не би минал, тъй като заедно с тези на БСП и ДПС, ще са общо 114 гласа. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45