Пешеходна обиколка на местата, в които са живяли българските писатели, които познаваме от христоматиите и учебниците, е чудесен начин да опознам града.
Преди да станат част от литературния канон обаче, писателите са били живи хора, които са крачили по жълтите павета, разхождали са се в Градската градина и под липите.
Пешеходната обиколка на местата, по които са крачили Алеко Константинов, Пейо Яворов, Атанас Далчев, Елисавета Багряна и много други, ни позволява да видим другояче улиците, по които минаваме всекидневно.
София е древен град, за чието антично минало знаем много. Не по-малко интересна и вълнуваща обаче е историята на следосвобожденска София, която бърза да се превърне от кална паланка в модерен европейски град.
Писателите и творците правят много за обживяването на младата столица и създаването на неповторим дух, чиито следи и днес можем да проследим.
Чуйте разказа на Виктор Топалов, водач в обиколките на любимите писателски кафенета и локали и създател на страницата "Бохемска София", където споделя интереса и любовта си към духа на следосвобожденска София.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg