За предизвикателствата пред младите днес, за протеста и мечтите, за реализацията, институциите и промените в света. В календара на ООН 12 август е отбелязан като Световен ден на младежта. Какво се случва с младежите по целия свят? Симона Димитрова, председател на Националния младежки форум, разказва в "Нашият ден":
Време е младите да вземат думата
"Винаги е време младите да вземат думата. Това постоянно е важно. Важно е младите хора да изразяват своето мнение и то да има отражение в настоящата и в бъдещата ситуация, да имаме позиция, за да развиваме бъдещето към по-добро. Националният младежки форум е платформа, която обединява 45 младежки организации от цялата страна. Той е член на Европейския младежки форум. Работим активно по четири приоритета – младежка работа, младежки права, младежко включване и овластяване и силни младежки организации. Националният младежки форум на местно, национално и европейско ниво."
"Младите хора са позитивни. Те показаха, че заедно могат да се справят и с пандемията, и с кризата. Важно е също да има диалог с властите. Да се чуе нашата дума и да бъде взета предвид."
За младите хора и пандемията, протестите, кризата, световната и националната ситуация можете да чуете повече подробности в звуковия файл.
Ралица Диканска, координатор на програмата „Български младежки делегати“ и бивш младежки делегат на България в ООН, сподели в "Нашият ден":
"Програмата "Български младежки делегати в ООН" застъпва в рамките на мандата (2 години) в ООН за идеите и приоритетите на младите хора в България на местно и на най-високо междуправителствено ниво в ООН. Благодарение на МВнР ние имаме легитимен глас в ООН."
Ралица Диканска подчерта, че междукултурните различия трябва да се разбират и да се възприемат като плюс, а не като минус.
За проблемите и предизвикателствата пред младежта – у нас и по света – чуйте подробности в звуковия файл.
Доколко младите се стремят да добият уменията на бъдещето и кой мисли по тези въпроси? Илина Мутафчиева, младежки обучител, разказа в "Нашият ден" как наистина могат да бъдат усвоени тези умения на бъдещето, вече идентифицирани, кои са механизмите за участието на младите хора за вземане на ключови решение именно на ниво управление.
Уменията на бъдещето
"Уменията на бъдещето се зараждат в началото на 21-ви век като възможна съвкупност от знания и неща, които можем да правим и биха ни реализирали успешно днес или утре. Кои са те? Някои от тях са стандартни – като работа в екип, ефективна комуникация, вземане на решения... Други от тях са малко по-комплексни и свързани с емоционална интелигентност, умение за свързване с другите, колаборация и други аспекти, които помагат в ежедневието."
Още подробности – в звуковия файл.
12 август е обявен за Международен ден на младежта от ООН през 1999 г. В България за първи път датата се отбелязва официално през 2007 г. Международният ден на младежта дава възможност на държавите по света да разгърнат потенциала на младите хора, да..
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа,..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg