Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Узунов: Липсата на партньорско отношение от фондация "Пловдив 2019" е непочтителна

Янина Танева: Настояваме за по-добро управление на средствата за култура

Десетки организации и артисти, участвали в програмата на “Пловдив 2019 – Европейска столица на културата" излязоха с отворено писмо до институциите и медиите, в което поставят въпроси за неизплатени стотици хиляди левове по осъществени проекти, унизителни според тях договори и още проблеми. Ще се разберат ли на предстоящата си среща фондация “Пловдив 2019” и организациите и артистите, които си чакат неразплатени средства за участия в Европейска столица на културата 2019?

Гледните точки са представени от Янина Танева – „Фабрика за идеи”, Димитър Узунов – драматург и Фондация "Пловдив 2019", чрез официалното им становище в отговор на отвореното писмо.

Янина Танева от „Фабрика за идеи” разказа в "Нашият ден" какво е довело до необходимостта от тази среща:

"За нас е важно българската общественост да започне да мисли по нов начин за своите данъци, дадени в сферата на културата, и да знаем, че всички ние трябва да настояваме за по-добро управление на публичните ни финанси, които по един или друг начин опират до политически решения.

Проблемът, който сплоти толкова много организации в този сектор, е в отношението на фондация “Пловдив 2019” и несъответствието между мотото и концепцията ѝ и това, което наблюдаваме като отношение към артистите, изградили културната програма на "Пловдив 2019". Най-същественият проблем, със съвсем реален отпечатък върху сектора по време на кризата, са изключително забавените плащания, изключително тромавото отчитане.

В културния сектор липсва административен и юридически капацитет. Благодаря за този урок, даден от "Пловдив 2019", но се чудя дали това беше идеята? Не беше ли идеята да си партнираме, да растем заедно, да изградим за България една по-добра среда в сферата на културата?" – пита Янина Танева и допълва:

"Ние до последно бяхме гледани като врагове, като някой, който със сигурност ще открадне публични средства... имаше една записна заповед, доста скандална, която, слава Богу, те оттеглиха, след като юристи я обявиха за несъстоятелна..."

Танева подчерта, че апелът на писмото и на всички артисти е в две посоки: "Да бъдат изплатени в най-скоро време дължимите суми, защото наистина е въпрос на оцеляване. Другият план е как всички ние да контролираме от тук нататък да контролираме публичните си ресурси, вложени и инвестирани в сферата на културата. Настояваме за много по-добро управление!"

Драматургът Димитър Узунов разказа за техния проект за късометражно кино и отношението им с фондация "Пловдив 2019":

"Договорите, които фондация "Пловдив 2019" ни наложи, са много двузначни. Фондацията отказа да ни плати около 4500 лв, защото сме закупили по-евтини самолетни билети. Казус, уж технически, който не би трябвало да е проблем. Това продължи около година. Преди седмица получихме финален протокол. Нямах отговор от г-н Велчев на желанието ми за среща. Сега очаквам развитие след днешната среща."

Узунов подчерта, че липсата на партньорско отношение от страна на фондация "Пловдив 2019" е непочтителна, дразнеща и обидна. "Мотото на "Пловдив 2019" беше "Заедно". А накрая ние се оказваме ощетени."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дон Кихот и изборът да вървиш срещу течението

Спектакълът "Дон Кихот и дон Санчо" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Гео Милев" - Стара Загора. Постановката и драматизацията по мотиви от романа "Знаменитият идалго Дон Кихот де ла Манча" на Мигел де Сервантес са дело на Юрий Дачев. "Исках заедно с прекрасните актьори от старозагорската трупа да покажа един Дон Кихот,..

публикувано на 25.09.24 в 13:41

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35

"Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – за 23-ти път в "Двореца"

В Държавния културен институт "Двореца" - Балчик се открива 23-тото издание на артпленера "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета". Ще бъде представена пред публика мултимедийна презентация на тема: Държавен културен институт "Двореца" и пленер "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – 15 години творческо партньорство в..

публикувано на 24.09.24 в 15:15

Павел Г. Веснаков и киното, което разказва травмите от миналото

Най-големият плюс на киното е, че когато говори за травмите от миналото – това може да бъде колективно преживяване: на неговия автор, човека, който създава филма, и на публиката. Над това в последно време размишлява режисьорът Павел Г. Веснаков, за това и разказват последните му два филмови проекта – "Безветрие", вторият му игрален филм, и "Всичко за..

публикувано на 24.09.24 в 13:23
Доц. Антоанета Гранберг

Старобългарският език като част от културното наследство на Европа

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. За българския принос към европейското културно наследство в "Нашият ден" разговаряме с доц. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция. Доц...

публикувано на 24.09.24 в 09:20