Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ориентирите в ситуации без изход

Снимка: Pexels

При конфликтни ситуации, когато адреналинът ни се повишава, мозъкът ни дава една от двете възможности – да нападаме или да бягаме. Тази реакция е присъща и на хората, и на животните. От друга страна, в хода на еволюцията хомо сапиенс се оказва господстващият вид на нашата планета заради умението да си сътрудничим помежду си, според редица изследователи, в това число Ювал Ноа Харари.  

Нека сега, "въоръжени с това познание", разгледаме случката от 17 август, когато автомобил с пътуващи вътре деца се вряза в протестиращите, затворили малко преди това столичния булевард "Ситняково". Ситуацията не е еднозначна. В тази колизия имаше сблъсък на права и сблъсък на ценности, катастрофа на здравия инстинкт и разнопосочни опити за овладяване на ситуацията.

Случката може да се разглежда като казус и като притча. Напомня философските дебати за трамвая, над който губим контрол и можем да избираме кого да спасим и кого да погубим. Тя отправи множество нееднозначни послания и раздели за пореден път общественото мнение.

"Сблъскаха се права – правото на протест и правото на свободно придвижване, написа психологът Христина Богданова във Фейсбук страницата си. Всяко едно от тези права е еднакво значимо – няма по-по-най-валидно право, просто това са различни права. И когато се сблъскат права, се получава конфликт; както се случи онази вечер. И когато се стигне до конфликт, то здравият разум предполага да се потърси решение на този конфликт – ако не може да се избегне, то поне да се намери възможно най-бързо, възможно най-адекватно и приемливо за страните решение. И да се ограничат рисковете пред участващите в него."

Богданова разглежда ситуацията от психологическата гледна точка: какво ни казва тя за начина, по който оценяваме реалността? Какво правим в ситуации като днешната, когато губим ориентири и усет за посоката? Дали връщането към най-високия идеал би могло да бъде репер и да ни даде способност да се ориентираме, запазвайки крехката човешка тъкан в отношенията помежду си?

Чуйте разговора на Мария Мира Христова с Христина Богданова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26