Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ориентирите в ситуации без изход

Снимка: Pexels

При конфликтни ситуации, когато адреналинът ни се повишава, мозъкът ни дава една от двете възможности – да нападаме или да бягаме. Тази реакция е присъща и на хората, и на животните. От друга страна, в хода на еволюцията хомо сапиенс се оказва господстващият вид на нашата планета заради умението да си сътрудничим помежду си, според редица изследователи, в това число Ювал Ноа Харари.  

Нека сега, "въоръжени с това познание", разгледаме случката от 17 август, когато автомобил с пътуващи вътре деца се вряза в протестиращите, затворили малко преди това столичния булевард "Ситняково". Ситуацията не е еднозначна. В тази колизия имаше сблъсък на права и сблъсък на ценности, катастрофа на здравия инстинкт и разнопосочни опити за овладяване на ситуацията.

Случката може да се разглежда като казус и като притча. Напомня философските дебати за трамвая, над който губим контрол и можем да избираме кого да спасим и кого да погубим. Тя отправи множество нееднозначни послания и раздели за пореден път общественото мнение.

"Сблъскаха се права – правото на протест и правото на свободно придвижване, написа психологът Христина Богданова във Фейсбук страницата си. Всяко едно от тези права е еднакво значимо – няма по-по-най-валидно право, просто това са различни права. И когато се сблъскат права, се получава конфликт; както се случи онази вечер. И когато се стигне до конфликт, то здравият разум предполага да се потърси решение на този конфликт – ако не може да се избегне, то поне да се намери възможно най-бързо, възможно най-адекватно и приемливо за страните решение. И да се ограничат рисковете пред участващите в него."

Богданова разглежда ситуацията от психологическата гледна точка: какво ни казва тя за начина, по който оценяваме реалността? Какво правим в ситуации като днешната, когато губим ориентири и усет за посоката? Дали връщането към най-високия идеал би могло да бъде репер и да ни даде способност да се ориентираме, запазвайки крехката човешка тъкан в отношенията помежду си?

Чуйте разговора на Мария Мира Христова с Христина Богданова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10