При конфликтни ситуации, когато адреналинът ни се повишава, мозъкът ни дава една от двете възможности – да нападаме или да бягаме. Тази реакция е присъща и на хората, и на животните. От друга страна, в хода на еволюцията хомо сапиенс се оказва господстващият вид на нашата планета заради умението да си сътрудничим помежду си, според редица изследователи, в това число Ювал Ноа Харари.
Нека сега, "въоръжени с това познание", разгледаме случката от 17 август, когато автомобил с пътуващи вътре деца се вряза в протестиращите, затворили малко преди това столичния булевард "Ситняково". Ситуацията не е еднозначна. В тази колизия имаше сблъсък на права и сблъсък на ценности, катастрофа на здравия инстинкт и разнопосочни опити за овладяване на ситуацията.
Случката може да се разглежда като казус и като притча. Напомня философските дебати за трамвая, над който губим контрол и можем да избираме кого да спасим и кого да погубим. Тя отправи множество нееднозначни послания и раздели за пореден път общественото мнение.
"Сблъскаха се права – правото на протест и правото на свободно придвижване, написа психологът Христина Богданова във Фейсбук страницата си. Всяко едно от тези права е еднакво значимо – няма по-по-най-валидно право, просто това са различни права. И когато се сблъскат права, се получава конфликт; както се случи онази вечер. И когато се стигне до конфликт, то здравият разум предполага да се потърси решение на този конфликт – ако не може да се избегне, то поне да се намери възможно най-бързо, възможно най-адекватно и приемливо за страните решение. И да се ограничат рисковете пред участващите в него."
Богданова разглежда ситуацията от психологическата гледна точка: какво ни казва тя за начина, по който оценяваме реалността? Какво правим в ситуации като днешната, когато губим ориентири и усет за посоката? Дали връщането към най-високия идеал би могло да бъде репер и да ни даде способност да се ориентираме, запазвайки крехката човешка тъкан в отношенията помежду си?
Чуйте разговора на Мария Мира Христова с Христина Богданова.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg