Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на международна солидарност на журналистите

Ирина Недева: Вярвам, че журналистическа солидарност има

Важно е разграничаването между журналистика и пропаганда

Ирина Недева
Снимка: Радио Шумен

По-голяма ли е солидарността на журналистите в България от тази за свободата на словото у нас. Отстоява ли журналистическата гилдия правото на журналистите да вършат работата си, без да са подложени на заплахи, вербално и физическо насилие? Индикация за какво са поредните случаи на саморазправа и обиди към журналисти?

Журналисти от различни медии споделиха в "Нашият ден" своята гледна точка по повод Деня на международна солидарност на журналистите.

Ирина Недева, журналист в програма "Хоризонт" на БНР, председател на Асоциацията на европейските журналисти, коментира:

"Приемам днешния ден с ясното усещане и разбиране, че солидарността е нещо изключително важно, че професията ни е изправена пред сериозни изпитания. Едно от тях е разграничаването между журналистика и пропаганда. И ако разберем добре нееднозначната история на Юлиус Фучик, ще сме по-добре подготвени като общество да виждаме по-лесно и по-ясно разликите между журналистика и пропаганда. 

Но начинът, по който функционират, вкл. и темата за солидарността, в разказа на предишния режим, също тоталитарен, както и нацизмът, води до това да не можем да разбираме същината на проблема. 

Какво се случва днес – в нашето разделено и поляризирано общество? Инерцията от тоталитарното ни минало се проявява и до днес. Виждаме ласкатели и пропагандатори на властта. Затова е разбираемо, че хората казват: "Оставете ги тези медии, не вярваме на никого!" И когато настояваме за солидарност, те подразбират привилегии."

Според Недева институциите не разбират много какво означава журналистика днес. "Последните изказвания на висши представители на МВР след арестите и побоя и счупването на камери на журналисти по време на сблъсъци на 2 септември ясно показват, че силовите институции и до днес не разбират какво работят журналистите."

Журналистката е по-скоро оптимист от последните развития. "Да, наистина, има поляризация, но това засилва контраста и изчезва сивият цвят, става по-отчетливо. Черно-бяла е ситуацията, но поне води до възможност хората да се ориентират и да не поставят всичко под общ знаменател. Това е една от мантрите на мъчителния ни преход – всичко беше определяно като сиво, като "всички сме маскари", "нямаме избор"... 

Недева вярва, че има журналистическа солидарност "и с осъзнаването на професионалната не гилдия ще имаме все повече шанса да говорим, че солидарност съществува и тя е важна не защото ние подкрепяме себе си, заради някакви привилегии, да не бъдем бити по протести, а заради това, че показваме недъзите на властта и това е полезно, защото защитава обществения интерес.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35