Книгата „Тайната библиотека“ на Оливър Тиърл изследва пресечните точки между книги и истории на Западния свят и осветява някои от най-завладяващите аспекти на нашата цивилизация. А писателката и преводачка Боряна Дукова допълва този преглед с историите на трима български писатели – Яворов, Димитър Димов и Яна Язова.
В тази бърза обиколка из въображаема библиотека, пълна с известни и не дотолкова познати заглавия Тиърл търси отговори на въпроси като: какво е направил Евклид, което се оказало епохално важно, предвижда ли научната фантастика бъдещето, кой е написал първата готварска книга, действително ли викторианците са били толкова благопристойни и наистина ли романите са били толкова свенливи тогава.
Оливър Тиърл, който е преподавател по литература, търси непознати факти за световно известни автори. Всички са чували за древногръцкия поет Омир, но знаем ли нещо за писателите, които са го пародирали? Разказите на Едгар Алън По са световноизвестни, но малцина са наясно, че една-единствена от книгите му се е продавала добре, докато бил жив. Няма човек, който не е чувал, че Шекспир е написал „Хамлет“, но той далеч не е бил първият, писал на тази тема.
„Тайната библиотека“ разказва за книгите, останали незабелязани, избутани зад гърбовете на библиотечните рафтове, но повлияли за оформянето на културното и интелектуалното развитие на нашата цивилизация.
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg