Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Шикова: Не бива да очакваме ЕС да разрешава нашите вътрешни проблеми

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бюрото на Европейския парламент в България организира на 11 септември от 10 часа онлайн среща с евродепутати на тема „Очакванията на гражданите за Европейския съюз“. Целта на срещата е да предостави платформа за дебат и да събере обратна връзка от гражданите за техните очаквания за това какви трябва да бъдат приоритетните области на действие на ЕС в краткосрочен и дългосрочен план.

Тази среща се случва в контекста на предстоящата годишна реч За състоянието на ЕС на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, която ще се състои на 16 септември.

Какво очакваме от ЕС и видим ли е той навсякъде в България – на тези въпроси отговаря проф. Ингрид Шикова, модератор на събитието.

"Идеята на тази онлайн среща е да поговорим преди тази, традиционна вече, реч на председателя на ЕК за това какво очакват гражданите. Всички знаем, че мнението на гражданите става все по-важно. Във всички европейски държави реално се провеждат диалози, в които гражданите могат да изразят своите притеснения, своите очаквания, да зададат въпроси, така че те да бъдат отчетени при осъществяването на приоритетите на ЕС."

Проф. Ингрид ШиковаАкценти

"Първото нещо, което трябва да извърши ЕС, това е осъществяване на плана за възстановяване от кризата с Covid-19

Важна тема е и т.нар. "Зелената сделка" или Европейският пакт "Зелена Европа", как ще протече, как ще има справедлив преход – Зелена Европа, но и справедлива Европа за тези, които евентуално ще загубят своята работа.

Цифрова Европа – как Европа да стане конкурентоспособна на световните пазари, как тази цифрова Европа да стигне до всеки гражданин?

Европа на здравето – трябва ли ЕС да има повече правомощия в сферата на здравеопазването? Бъдещето на Европа, ценностите на ЕС...

По отношение на протестите в България и дали ЕС е достатъчно информиран, проф. Шикова смята, че ЕС е винаги добре информиран от надеждни канали, има представителство на ЕК в София. Тя изказа своето лично мнение:

"Не бива да очакваме ЕС да разрешава нашите вътрешни проблеми. Въпросът е твърде деликатен. ЕК няма тези правомощия – тя може да даде оценка и препоръки в Годишния доклад по т.нар. "Механизъм за сътрудничество и проверка". Не може да се каже, че ЕС е затворил очи – вчера и еврокомисар Вера Вера Йоурова даде своето мнение по въпроса, има реакции.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15