Атанас Куртев e наследник на фамилия с богати културни и музикални традиции, посвещава творческата си дейност на търсенето на нови хоризонти в интерпретацията на музикалните образци от барока до класиците на ХХ век и тяхното осмисляне през призмата на естетическите разбирания, характерни за съответната епоха, но без да копира готови модели, а да ги представи като собствена концепция в процеса на тяхното претворяване.
На 15 септември от 19.30 часа предаването „Студио Музика“ на националната програма „Христо Ботев“ ще представи творческия портрет на пианиста, педагога, общественика и изследовател – проф. Атанас Куртев, чийто 75-годишен юбилей се отбелязва този месец. Негови пътеводители в този дълъг и успешен път са такива представители на българското и европейско клавирно изкуство, като Лили Атанасова, възприела педагогическите модели на първия български музикален академик Андрей Стоянов, Павел Серебряков, Едуардо дел Пуейо, Пал Кадоша, Дьорд Шебьок и Ивон Лефебюр, а неговите многобройни възпитаници са едни от водещите концертиращи артисти и педагози у нас и по света.
Атанас Куртев развива изключително активна концертна дейност, като за близо пет десетилетия изнася над 900 концерта в над 20 европейски държави, Африка, Близкия и Далечния изток, а като най-характерен белег на това му амплоа са десетките едностилни и музикално монографични рецитали, като осъществява и над 50 премиерни изпълнения.
Паралелно с концертната си дейност Атанас Куртев се занимава с активна просветителска, научно-изследователска и текстологична работа. Той е инициатор за учредяване на Музикално общество „Фредерик Шопен“ в България и негов председател (1997-2010). Съучредител е на музикалните дружества „Франц Шуберт“ и „Рихард Вагнер“. През 2010-2012 г. по негова лична инициатива в България се създават музикални сдружения „Сергей Рахманинов“ и „Александър Скрябин“, водил е майсторски класове в над десет страни, работил е в състава на жури на повече от двадесет международни клавирни конкурса в България и чужбина. През 2011 г. в град Витто (Бургундия, Франция) е учреден Международен фестивал за пианисти на името на Атанас Куртев.
В предаването посветено на професор Атанас Куртев, свои мисли и спомени за общението си с него ще споделят и трима изявени негови възпитаници: проф. Ростислав Йовчев, проф. Евгения Симеонова и асистент Анелия Господинова. Ще звучат и брилянтни негови изпълнения на музика от Лист, Шопен, Шуман, Франк, Скрябин, Чайковски и Любомир Пипков.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg