"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика и своята роля в света на книгите.
Това са Венета Костадинчева, Ралица Тончева и Михаил Филков от НПМГ, както и Елица Димитрова от НГДЕК. Те са част от екипа, който ще селектира текстовете за конкурса "Нова литература и критика". Конкурсът бе насочен към ученици от цялата страна и завърши в края на март. В него участниците можеха да представят както художествени произведения, така и критични текстове. Най-добрите творби ще бъдат публикувани в специални броеве на "Младежки Литературен вестник", като първите три ще излязат през май.
Учениците, които участват в селекцията, разказват как са се подготвяли за тази отговорна задача. "За нас имаше предварителен конкурс, в който трябваше да пишем рецензии върху съвременни книги, излезли в последните пет години", споделя Ралица Тончева. Тя допълва, че този процес е бил изключително интересен, тъй като е позволил на участниците да се запознаят с актуалната литература, което понякога е трудно да се осъществи, когато човек е свикнал да чете класики. "Много от нас четат основно класически произведения, но това беше начин да излезем от зоната на комфорт и да се потопим в съвременните тенденции в литературата", обяснява тя.
Споделят, че този опит е бил полезен и за усъвършенстване на техните умения в редакторската работа. Участниците са били разпределени в отбори, като всяка група е работила около три различни теми.
Процесът на оценяване на текстовете ще приключи в края на април.
Разговорът се насочи и към темата за изучаването на литература в училище. Според учениците, много зависи от текстовете, които се изучават. "Повечето ученици имат проблем с това, че има текстове, които се учат многократно и накрая могат да омръзнат", споделя Елица Димитрова. Тя отбелязва, че важното в изучаването на литература е не просто да се заучават готови фрази и анализи, а да се откриват нови пътища към разбирането.
Слушайте!
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg