Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олег Гочев от перспективата на времето

Творецът чества 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6

10
акад. Олег Гочев

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април.

"Темата на тази изложба е плод на случайност. Миналата година успях да прибера от Германия колекцията си от творби, с които от 1994 г. бе оперирал в продължение на 30 години търговският ми мениджър Волфганг Баум, представител на фирмата Nikolaj und Son. Става дума за 47 творби, от които пет са картини с маслени бои, а останалите – живописни работи малък формат. Независимо че са с богата германска и от съседните ѝ страни изложбена биография, както и че са били репродуцирани и каталогизирани многократно там, те не са били показвани у нас. Така спонтанно ми хрумна идеята да ги включа в юбилейната си изложба заедно с работите от десетилетието от изложбата по случай моята 60-годишнина", отбелязва авторът. 

Академик Олег Гочев е роден в София през 1954 г. Учи в Художествената гимназия в София и Художествената академия, специалност "Стенопис" при проф. Димо Заимов. Работи първоначално в Художествената гимназия (1980 – 1984), после в Националната художествена академия (НХА) от 1983 г. През 2002 г. става професор по стенопис в НХА, през 2010-а е приет за академик в Българската академия на науките и изкуствата, а в 2012 г. защитава докторска дисертация по изкуствознание и изобразителни изкуства. 

Успоредно с работата си в НХА, продължила 40 години, работи като гостуващ професор във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" от 2004, в НБУ от 2009 и в Питсбъргския университет, Брадфорд, Пенсилвания (САЩ) през 2011 г. Олег Гочев е реализирал 41 стенописни произведения в България и в чужбина, участвал е в 190 общи, национални и специализирани художествени изложби в България, осъществил е 23 самостоятелни изложби в България, Франция, Германия, Обединеното кралство, Швейцария, Австрия и др., участвал е в 37 международни изложби и изложения. 

Повече за изложбата – от разговора на Ани Костова с акад. Олег Гочев.

Снимки – СБХ "Шипка" 6


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25

"Последна стъпка" – с надежда в безнадеждни времена

"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..

публикувано на 16.04.25 в 14:15

Кадрите на едно поколение

"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..

публикувано на 16.04.25 в 13:46

Европа и България

В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..

публикувано на 16.04.25 в 12:21

Открива се изложба "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града"

Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим.  Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..

публикувано на 16.04.25 в 12:13