Музикалният фестивал Софийски музикални седмици е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г. и носител на лейбъла за качество „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа” на Европейската фестивална асоциация.
В тазгодишното си 51-во издание фестивалът включва заглавието „Телефонна зависимост” – спектакъл в две действия по монооперата „Човешкият глас" от Франсис Пуленк със солист Марияна Панова – сопран, както и камерната опера „Телефонът“ от Джан Карло Меноти, чиито солисти са Станислава Момекова – сопран и Йосиф Славов – баритон. Участва и актьорът – Николай Серафимов, на рояла ще бъде Драгомир Йосифов. Представлението е на 23 септември от 19.30 ч. на Сцена „Сълза и смях“.
На 23 септември от 19 ч. в зала „България“ можете да чуете и „Кварто квартет” с участието на Надежда Цанова – пиано. В програмата са включени творби на Шуберт и Брамс.
Също на 23 септември от 19 ч. в камерна зала „България“ е клавирният концерт в памет на Константин Ганев, с участието на дуо Велислава Георгиева-Красимир Тасков и Жени Захариева.
В програмата на фестивала до 1 октомври ще бъдат отбелязани и годишнини от рождението на Хенри Пърсел, Карл Щамиц, Лудвиг ван Бетовен, Йордан Дафов, Кирил Илиевски, Христо Йоцов и др.
На 24 септември в Зала НМА проф. д-р Анелия Янева ще представи книгата на Маша Илиева „Исторически танци“.
В следващите дни в концертен комплекс „България” – Студио „Музика”, фестивалната публика ще се запознае с книгата на Илия Граматиков „Инструменталните концерти на Георги Арнаудов: сюрреалистични препрочити на музикалната история” и с книги от Кристина Япова, Милена Божикова, Ангелина Петрова и др.
Това съобщи за аудиторията на „Артефир“ доц. д-р Момчил Георгиев, селекционер на фестивалната програма.
Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева в „Артефир“ с доц. д-р Момчил Георгиев в звуковия файл.
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg