Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланията на тютюневата индустрия, които пристигат при нас чрез медиите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Посланията на тютюневата индустрия, които пристигат при нас чрез медиите. Дълъг ли е пътят от истината до монипулацията – за това разговарят в "Нашият ден" Павел Антов, съдружник на Фондация "BlueLink", журналистът Венцислав Илчев и редакторът Стефани Ангелова.

Заглавия от рода на "Има и полза от тютюнопушенето", "Заболявания от електронни цигари в САЩ – каква е истината" и др. коментира Павел Антонов, който представи и изследването за Фокуса на новите нагреваеми тютюневи продукти в медиите – едно изследване на съдържанието и честотата на изгодните за индустрията послания.

"В нашето изследване сме попадали на много източници, които добронамерено представят някои от аспектите на тютюнопушенето. Съвсем между другото в информацията се прокарват и неверни твърдения, които по една или друга причина лансират продукти и маркетингови интереси на тютюневата индустрия."

За традиционните електронни цигари сякаш надделяха не само научният консенсус, но и регулаторните подходи, които ги ограничават. – смята Антонов – "Истината, че те са вредни, много по-малко се оспорва. Фактически голямата атака е на фронта на нагреваемите изделия, които се лансират и представят като едва ли не част от решението, част от бездимното бъдеще. Там е много по-трудно да се установи истината.

СЗО и независимити изследвания казват, че нагреваемите изделия по никакъв начин не е доказано да са по-безвредни от традиционните тютюневи изделия."

Винаги когато намираме в медиите неточна или подвеждаща информация, се оказва, че тя по един или друг начин почива върху някакви факти или твърдения, но те не са представени в тяхната достоверност, казва Антонов.

Чуйте повече в звуковия файл.

Журналистът Венцислав Илчев разказа за изминалите 10 години от забраната за тютюнопушене на обществени места в Кюстендил – първият град в България с такава забрана.

"Наистина тази забрана влезе в сила още тогава с подкрепата на мнозинството общински съветници. Основната идея беше Кюстендил да стане първата екологична дестинация в България, след това се спря употребата на найлонови торбички в града, последва декларация срещу генно модифицираните организми. Трудно беше. Имаше недоволни хора, най-вече от бизнеса, които атакуваха тези промени. Стигна се до Върховния административен съд, който обаче излезе с решение, че общественото здраве не може да бъде пренебрегвано за сметка на икономически интереси." Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51