Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дувармузей: Изкуство на срещата“ ни приканва да опознаем изкуството на Столипиново

Снимка: goethe.de

От 29 септември в Гьоте институт отваря врати изложбата „Дувармузей: Изкуство на срещата“, показваща произведения създадени в трите години работа на Дуварколектив в пловдивския квартал Столипиново. Комикси, ръчно правени книги, печат върху коприна, плетени аксесоари, късометражни филми, журналистически текстове и документация от намеси в обществени пространства ще могат да бъдат разгледани и в София.

Дуварколектив е група за социално ангажирано изкуство, сформирана от антрополога Никола Венков, британската художничка Хана Роуз и Янка Симова – жителка на Столипиново.

„Дувармузей: Изкуство на срещата“ е изложба за споделянето и съвместната творческа работа между хора от различен социален и културен контекст“ – пишат организаторите. „Изложбата проследява над тригодишния творчески процес между членовете на Дуварколектив и семейства в кв. Столипиново. От първото запознаване с другия и търсене на допирни точки, през плахото споделяне на идеи, работата заедно, съвместното сътворяване, до представянето на резултатите и изваждането на показ таланта и творческата енергия на жителите на Столипиново.“

Повече за изложбата и работата на Дуварколектив можете да научите от страницата на събитието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11