В месеца на годишното оповестяване на Нобеловите награди за 2020 година и броени дни преди да се навършат 135 години от рождението на Нилс Бор си спомняме за постиженията на този велик учен-нобелист. Баща му, професор по психология, е номиниран за Нобел, три пъти за 2 години. Бор е учител на нобелови призьори като Вернер Хайзенберг и Лев Ландау.
Работил е успешно с други носители на Нобелова премия като Джоузеф Джон Томпсън и Ърнест Ръдерфорд и е спорил доста остро с трети – като Алберт Айнщайн например.
Във всичко това няма нищо случайно. Както не е случайно, че единият от петте синове на Нилс Бор – Оге Нилс Бор, също печели Нобелова премия за физика, петдесет и три години след баща си, през 1975 година. Да не говорим за сбъдналите се опасения на известния датски учен, свързани с дилемите по проекта „Манхатън“ и неговите неслучайни разговори с известни политици като Чърчил и Рузвелт.
Ето какво добавя по темата проф. д-р Николай Витанов от Института по механика при БАН в разговора с Росица Панайотова.Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg