Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иво Петров

Чистосърдечно за кардиологията

| обновено на 06.10.20 в 18:23
Проф. Иво Петров
Снимка: БГНЕС

Защо се страхуваме да отидем на лекар и как променяме поведението си по време на пандемия? Сърцето и алкохолът, храната и напрежението, сексът и спортът. Напредъкът на кардиологията в диагностиката и терапията. Чистосърдечно за кардиологията – проф. Иво Петров, национален консултант по инвазивна кардиология, говори в "За здравето. 

Сърдечната недостатъчност 

"Сърдечната недостатъчност е един от най-големите проблеми, свързан както със заболеваемостта, така и със застаряването на населението. Не само в България, а и в световен мащаб, сърдечно-съдовите заболявания са основен убиец. Да се обръща внимание на този проблем е важно за обществото. Хората трябва да бъдат лекувани навреме, за да остават жизнени и работоспособни дълго време. Това е въпрос и на национална сигурност и на национална перспектива."

Сърдечната и белодробна недостатъчност и новият коронавирус

"Не бих казал, че вирусът прави каквото си иска, по-скоро нашият имунитет се обърква и нашата система за тромбообразуване от този вирус. Както белият дроб, така и сърцето неминуемо страдат при инфекцията с Covid-19 именно поради тези свръхреакции на нашия организъм от гладна точка на образуване на възпалителни фактори и тробмообразуване – един вид това е една хипер-хиперзащита, която ни играе лоша шега. Както и при другите възпалителни заболявания, като грип, парагрип, тежки пневмонии, винаги се засяга и сърцето по различни механизми. И при коронавируса е така – стана популярно, че дори и след привидно отминаване на инфекцията има послеефекти както на ниво бял дроб, така и на ниво сърце."

Ще изчезне ли Covid-19

"Малко вероятно е да изчезне. Чисто и просто трябва да се научим, като популация и като общества, да съжителстваме с него. Надявам се това съжителство да бъде в полза на човешката популация."

Уважението към лекарската гилдия

"Смятам, че обществото си даде сметка през тези месеци колко важно е усилието на лекарите за запазване на здравето на хората. Мисля, че не само тази нова оценка, много други равносметки си дадохме по болезнен начин. И този вирус, който има отвратителни въздействия не само от здравна, а и от финансова и обществена гледна точка, ни накара да се замислим по много въпроси. 

Цялото общество, целият свят, прекали и отиде в една посока, която не беше правилна като развитие – робството на парите, робството на индивидуалното облагодетелстване – и се надявам този вирус да ни покаже, че не може така да се продължава."  

За профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания, за методиките – функционални и образни, даващи детайлна информация за състоянието на сърдечно-съдовата система, както и за насърчаването на тази профилактика, за сърдечната патология – чуйте още в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36