Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучителният център по кирилометодиевистика с реновирани помещения

Снимка: www.bas.bg

В една от историческите сгради в центъра на София преди дни бяха открити няколко напълно обновени и реставрирани помещения – физическото пространство на един виртуален проект, част от мащабния проект за изграждане на Център за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. 

Водеща организация е Софийският университет "Св. Кл. Охридски", а Кирило-методиевският научен център при БАН участва с идея за създаване на „Кирилометодикон“ – виртуално съсредоточие от знания по кирилометодиевистика, предназначени за различни потребители – от деца в предучилищна възраст до изследователи, държавни служители, журналисти, докторанти и специализанти. 

Виртуалният клъстър е възможност старобългарското ръкописно книжовно наследство да бъде свързано с платформите за представяне на европейската средновековна писмена култура и така да заеме полагащото му се място на трета писмена европейска традиция.

Интервюто с проф. Славия Бърлиева от Кирило-методиевския научен център на БАН можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03