„Между осем и десет тона боклук годишно попадат в моретата и океаните! Боклучените острови там непрекъснато растат, а теченията разнасят този боклук по целия свят. Морските обитатели поглъщат тези пластмаси. И така измират по един милион морски обитатели. В океана вече има 500 мъртви зони, където не може да има живот.“ Тази ужасяваща статистика припомня художничката Цветелина Спиридонова, която е отдадена на каузата „Да спасим океаните и моретата“ – проект за опазване на околната среда, по който работи от 2010 година. Тя е убедена, че трябва да показваме с личния си пример, че това не трябва да се случва заради децата ни и чудото океан.
С новоизлязлата си детска книжка „Великото приключение на малкото китче Съни“ художничката продължава да работи за каузата като обещава да събуди интереса на децата към морските обитатели и заплахата, надвиснала над бъдещето им.
Цветелина Спиридонова е автор и илюстратор на екологичната океанска приказка – наситено синя, симпатична, образователна и поучителна. Книжката е двуезична и запленява всеки читател с красивите си илюстрации, които правят още по-вълнуваща историята на Съни.
„Великото приключение на малкото китче Съни“ беше представена днес (7 октомври 2020) в столичната галерия „Сан Стефано“. Изданието е част от десетото юбилейно издание на Хартиения арт фестивал в двата салона на галерия „Сан Стефано“. Там се провеждат и творческите ателиета за деца на художничката, където малчуганите творят красивия необятен морски свят заедно с подводните герои от екологичната приказка.
Цвети има зад гърба си множество самостоятелни и групови изложби в България и по света и с изкуството и личния си пример вдъхновява хората и им помага да станат по-отговорни към опазването на природата. Тя води творчески занятия с деца от различни националности за развиване на въображението им.
Със средствата на визуалните изкуства насърчава разгръщането на тяхната индивидуалност и им предава любовта си към заобикалящия ни свят.
Не пропускайте срещата с художничката в „Артефир“ с ухание на смокинов чай и важното послание за опазване на застрашения морски свят.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg