Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детска книжка за малкото китче Съни – красив апел да спасим моретата и океаните

Екологичната океанска приказка ни учи как да бъдем по-отговорни към природата

„Между осем и десет тона боклук годишно попадат в моретата и океаните! Боклучените острови там непрекъснато растат, а теченията разнасят този боклук по целия свят. Морските обитатели поглъщат тези пластмаси. И така измират по един милион морски обитатели. В океана вече има 500 мъртви зони, където не може да има живот.“ Тази ужасяваща статистика припомня художничката Цветелина Спиридонова, която е отдадена на каузата „Да спасим океаните и моретата“ – проект за опазване на околната среда, по който работи от 2010 година. Тя е убедена, че трябва да показваме с личния си пример, че това не трябва да се случва заради децата ни и чудото океан.


С новоизлязлата си детска книжка „Великото приключение на малкото китче Съни“ художничката продължава да работи за каузата като обещава да събуди интереса на децата към морските обитатели и заплахата, надвиснала над бъдещето им.

Цветелина Спиридонова е автор и илюстратор на екологичната океанска приказка – наситено синя, симпатична, образователна и поучителна. Книжката е двуезична и запленява всеки читател с красивите си илюстрации, които правят още по-вълнуваща историята на Съни.


„Великото приключение на малкото китче Съни“ беше представена днес (7 октомври 2020) в столичната галерия „Сан Стефано“. Изданието е част от десетото юбилейно издание на Хартиения арт фестивал в двата салона на галерия „Сан Стефано“. Там се провеждат и творческите ателиета за деца на художничката, където малчуганите творят красивия необятен морски свят заедно с подводните герои от екологичната приказка.

Цвети има зад гърба си множество самостоятелни и групови изложби в България и по света и с изкуството и личния си пример вдъхновява хората и им помага да станат по-отговорни към опазването на природата. Тя води творчески занятия с деца от различни националности за развиване на въображението им.

Със средствата на визуалните изкуства насърчава разгръщането на тяхната индивидуалност и им предава любовта си към заобикалящия ни свят.

Не пропускайте срещата с художничката в „Артефир“ с ухание на смокинов чай и важното послание за опазване на застрашения морски свят.




Снимките в материала са предоставени от Цветелина Спиридонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Спектакълът „Снежен сън“

"Снежен сън" – коледен спектакъл за деца и възрастни

Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..

публикувано на 18.12.24 в 17:35

Бина Калс представя новата си поетична книга "Литания"

След премиерата си в Бургас и София, новата стихосбирка "Литания" на Бина Калс бе представена и в "Артефир". Книгата е посветена на майката на поетесата и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12   години и обединени в седем цикъла. Редактор на "Литания" е Роза Боянова. Фотографията на корицата е писателя фотограф д-р Любомир Калудов. В..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

Правото да грешиш във фотографията

Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес. "Хората често си задават технически..

публикувано на 18.12.24 в 14:35
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

обновено на 18.12.24 в 08:58

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50