„Когато човек пише, намесва се сякаш някакъв инстинкт. Писането е някъде там, в мрака“, казва Маргьорит Дюрас в книгата си „Материалният живот“, пълна със спомени, размисли, откровения за писането, за героите на романите си, за любовта, за жените и мъжете, за дома, за алкохолната зависимост.
Всичко това е разказано, изговорено пред Жером Божур – както казва тя в предисловието: „С тази книга си запълвахме времето. От началото на есента до края на зимата.
“Книга с кратки есеистични текстове, за които Дюрас твърди: „Тази книга представя единствено това, което мисля понякога, в определени дни, за определени неща“. Една безкрайна книга – без начало, без среда и край. Книга, чрез която опознаваме още по-дълбоко писателката и творчеството ѝ.
Дора Минева работи над превода шест години. Чуйте я.
В рубриката "Времето на редактора" вниманието е насочено към изложбата "Прогонването" – един дълбоко емоционален и визуален архив на асимилацията, създаден от кураторите Диана Иванова и Зейнеп Зафер . Експозицията се опитва да върне видимостта на една премълчавана и болезнена история – тази на българските турци, преживели две големи вълни на..
Александър Стоянов е учен от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките и преподавател по история в Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ". Автор е на осем монографии и над 300 статии, студии и публикации. Последната му книга – "Българите между две катастрофи 1396-1944 г." –..
Днес в Аулата на Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстю Сарафов" (НАТФИЗ) от 18 ч. ще се състои премиерата на документалната книга на Ася Дертлиева "Надежда Сейкова: Живот, посветен на театъра". Надежда Сейкова е българска актриса, режисьорка и театрална педагожка, професор по актьорско майсторство и режисура и единствената жена,..
В рубриката "Темата на деня" писателката, филолог и дипломат Деметра Дулева сподели повече за своя нов роман "Авеню Версай" , чиято премиера се състоя на 29 октомври . Книгата разказва за осем души – българи и французи, чиито животи се пресичат в Париж. Внезапното спиране на времето в града, наложено от обстоятелствата, ги поставя пред..
"Чудатости от оня свят" е нова образователна програма за деца на Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките. Работилниците, включени в програмата, запознават участниците с българските народни вярвания, свързани с отвъдното, с душите на мъртвите и с почитта към покойниците на..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" - Варна тръгва на национално турне с най-новия си спектакъл "Време разделно". Турнето започна от Поморие на 28..
Със спектакъла "Евангелие по Ф. М. Достоевски" ще бъде открит на 1 ноември тазгодишният Балкански театрален фестивал в Благоевград. Организатор е..
След като парламентът отхвърли предложените промени в Закона за лечебните заведения, които предвиждаха младите лекари да получават до 150% от средната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg