Въпреки че универсални рецепти няма, със сигурност опознаването на силните и чувствителните страни на личността, откриването на нещата, които ни правят щастливи, и начините, по които да бъдем щастливи в разбирателство и взаимодействие с другите, са доказани стъпки към изграждането на уверени, творящи, социално ангажирани личности.
Това има предвид екипът на сдружение „Инициатива за обучение по предприемачество „Смарт старт Европа“, който разработва българската версия на програмата „Предприемачески предизвикателства“.
Българският проект се нарича „Да направим по-силно всяко дете“ и се осъществява в партньорство с три столични училища – 120 ОУ „Г. С. Раковски“, 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ и 81 СУ „Виктор Юго“. Той се основава на позитивната психология като стъпка към позитивната педагогика, насочена към откриването и разгръщането на способностите, развиване на самостоятелното мислене, инициативността, емпатията и сътрудничеството.
Предназначен е за деца от началния курс, тъй като ранните детски години са особено важни за изграждането на тези „силни“ личности, които да станат предприемачите с творческо мислене и поведение и социална отговорност.
В рубриката „Всичко за образованието“ за проекта разказват Горанка Недева, председателка на УС на сдружение „Инициатива за обучение по предприемачество „Смарт старт Европа“, Ирена Пушкарова, учителка в 120 ОУ, и Мария Даскалова, учителка в 23 СУ.
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg