Каква е готовността на българите за собствената им защита в кризисни ситуации и какво се прави за обучението на доброволци при такива ситуации – това бе тема в предаването "Нашият ден" на Международния ден за намаляване на опасността от бедствия.
Предаването припомни наводнението във варненския квартал „Аспарухово” от 2014 г. Тогава свлачища, битови и строителни отпадъци, изградени постройки по протежението на дерето и в него доведоха до бедствие, което взе 13 жертви.
Какви са уроците от този злощастен случай, за който не се намериха виновници? Какви поуки и уроци бяха извлечени от трагедията?
Чуйте кореспонденция от Варна.
Какви са ангажиментите на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в сегашната ситуация на коронавирус – когато заразата се е превърнала не само в национален, но и в световен проблем?
"Българската система за защита от бедствия се промени се от ситема, която е ориентирана към реагиране, към такава, която се подготвя за всички фази от риска – превенция, готовност, реакция и възстановяване, каза комисар Джартов от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
"Ангажиментът за подготовка и защита от бедствия не е по силите само на една институция, необходима е координация, а и осъзнаване, че всички носим отговорност и трябва да поемем ангажимент за опазване на живота и здравето си – каза още той.
Работи се по подобряване на комуникацията, действа се заедно с общините, с Българския червен кръст и с някои министерства за превенцията на населението."
Чуйте разговора с комисар Джартов.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg