Каква е готовността на българите за собствената им защита в кризисни ситуации и какво се прави за обучението на доброволци при такива ситуации – това бе тема в предаването "Нашият ден" на Международния ден за намаляване на опасността от бедствия.
Предаването припомни наводнението във варненския квартал „Аспарухово” от 2014 г. Тогава свлачища, битови и строителни отпадъци, изградени постройки по протежението на дерето и в него доведоха до бедствие, което взе 13 жертви.
Какви са уроците от този злощастен случай, за който не се намериха виновници? Какви поуки и уроци бяха извлечени от трагедията?
Чуйте кореспонденция от Варна.
Какви са ангажиментите на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в сегашната ситуация на коронавирус – когато заразата се е превърнала не само в национален, но и в световен проблем?
"Българската система за защита от бедствия се промени се от ситема, която е ориентирана към реагиране, към такава, която се подготвя за всички фази от риска – превенция, готовност, реакция и възстановяване, каза комисар Джартов от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
"Ангажиментът за подготовка и защита от бедствия не е по силите само на една институция, необходима е координация, а и осъзнаване, че всички носим отговорност и трябва да поемем ангажимент за опазване на живота и здравето си – каза още той.
Работи се по подобряване на комуникацията, действа се заедно с общините, с Българския червен кръст и с някои министерства за превенцията на населението."
Чуйте разговора с комисар Джартов.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg