Могат ли областите, които попаднаха в червената зона на опасност от зараза с коронавирус да се справят със ситуацията сами и без драстична промяна в мерките? Как реагираха хората на призива на министър Костадин Ангелов да не се пътува в тези райони? Репортаж на кореспондента на БНР Кети Тренчева:
Втори месец Благоевград е една от областите с най-много заразени с коронавирус хора. От десет дни лекарите в болниците дават сигнал, че кризата се задълбочава.
Началото на поредната вълна в страната ни беше изречена като прогноза от благоевградски професор, само че не по медицина, а по макроикономика. Без да са професори, лекарите от Covid отделенията на болниците дават сигнал, че кризата се задълбочава. Д-р Румен Кондев: "И сме почти вече на прага на възможностите си за приемане на болни, но, ако трябва, ще настаняваме и по двама-трима в стая. На всички е ясно, че не достигат лекари и медицински сестри. Няма да можем да поемем всички болни. Общинските болници са натоварени – и в Разлог, и в Гоце Делев, и в Сандански... много пациенти идват от там. Нямаме възможност да поемем всички Да разкриват допълнителни легла, но болните, които са от района, да се лекуват там."
Последва онлайн заседание на Областния кризисен щаб с участието на контролните институции и кметовете на общини, които набелязаха същите мерки, както и на национално ниво. С уговорката, че ако няма ефект, ще се възползват максимално от регионалния принцип на взимане на решения и ще наложат повече рестрикции. Д-р Калоянов, директор на РЗИ-Благоевград:
"Засилени проверки на територията на всяка община. Ние също извършваме тези проверки ежедневно. Ще окажем физическа и методична помощ на колегите от общините на територията на област Благоевград, има присъствие от колегите от Областна полиция за съдействие, както и колегите от Агенция по безопасност на храните също ще бъдат включени за проверка на обектите за хранене. Ще има също така и нощни проверки по заведенията. Това е желание от страна на кметовете, които също констатират, че масово не се спазват мерките – носене на маски, дистанция и т.н."
Вчера обаче за броени часове темата Covid се нажежи до червено. Не само, че областта беше поставена в най-рисковата зона, но и областният център се оказа отново с клъстерно огнище. Голяма част от екипа на прочутия ансамбъл Пирин се оказа с Covid:
На пресконференция кметът Румен Томов не скри притеснението си:
"Ще набележим допълнителни мерки, дано се справим. Не знам как ще се справим, да ви кажа честно, притеснен съм..."
Общините се чувстват пренебрегнати от помощта на държавата, обвини благоевградския кмет:
"До момента Община Благоевград е изразходила около 340 000 лева за противоепидемични мерки. До този момент сме получили от държавата 10 литра спирт за тези месеци. А ние, кметовете на общини в цялата държава, сме може би на най-първата линия, защото ние сме сред хората. Така че – хубавао е държавата да мисли за болници, национални политики и т.н., но е крайно време да се обърне и към общините, за да им съдейства с всичко, с което може."
Лично аз не забелязах всичко това да доведе до по-адекватни мерки на институциите, нито пък до по-голяма дисциплина на обществото в спазването на мерките. Въпреки денонощните проверки. Да не забравяме, че въпреки участието на полиция, служители на БАБХ и общински експерти, основните контролни функции са на хората от РЗИ. Ако някой не е разбрал, те проследяват и носят отговорност за пътя на всеки заразен, издирването на контактни лица, поставянето им под карантина, проверяват спазването на мерките навсякъде, постоянно контролират транспортния поток на четири граници, дават предписания, пишат справки и доклади. Освен всичките им останали функции извън Covid. Не казвам това, за да ги защитя, а за да е ясно, че нещата може и да излязат от контрол.
Единственото изключение от червената зона, поне към момента, е образователната сфера. Едва процент и половина от учениците в благоевградска област са поставени под карантина, като малка част от тях са заразени с Covid. Около 30 са учителите дали положителна проба:
Каза Методи Попов от РУО. И въпреки че не е въведен като задължителна мярка, апелът му е логичен:
"Трябва наистина от училище – вкъщи! И по-малко навън и контакти млади с възрастни. Апелираме към това!"
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването. Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...
Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени? Това е частният случай на колегата журналист Оля Ал Ахмед , която..
Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..
Тридесетата годишнина от създаването на селската художествена галерия в родопското село Павелско стана повод за поглед назад към творческия път на Стамен Карамфилов – единственият незрящ художник в България. Неговата история е не само вдъхновяваща, но и силно символична, показвайки как загубата на зрение може да отвори нови врати към изкуството и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg