Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Филипините до Грузия

Биляна Петрова
Снимка: Личен архив

Тя си мечтае за пътешествия от най-ранна възраст. Започва да пътува като дете с родителите си най-вече по нашите язовири и Черноморието. Първото ѝ излизане извън страната е до Истанбул. Тогава разбира, че пътуването е нейна страст, следват нови дестинации из Европа, а скоро след това напуска и Стария континент.

В "География на сетивата" ви срещаме с Биляна Петрова. През 2016 г. тя започва да списва блога си "Owl Over The World", в който споделя своите преживявания. До момента Биляна е посетила 32 държави в Европа, Африка и Азия. От типа пътешественици-авантюристи е. Не си прави планове, а предпочита да пътува сама и да се оставя по течението.


В разговора на Биляна Петрова с Ирина Вълчанова основна тема са две от пътуванията, които са оставили най-силни впечатления у нашата гостенка ­– тези във Филипините и Грузия. Филипините слагат началото на тримесечно пътуване в Югоизточна Азия, което приключва във Виетнам. Първоначално Филипините я привличат със своите плажове, екзотичната природа и гостоприемните и позитивните хора. Посреща я държава с доста бедни региони, в които липсата на вода и ток е често срещано явление. Това не оказва негативно влияние на пътешествието ѝ, а тъкмо напротив. Прави ѝ впечатление , обаче, че хората там понякога прекалено много искат да подражават на западния начин на живот. А според нея, когато хората от западния свят отидат там, те не търсят това. В рамките на едномесечния си престой там, тя посещава няколко острова. Най-впечатляващ за нея се оказва по-непопулярният за туристите остров Сикихор, които обикаля с мотопед, защото във Филипините това се оказва най-удобният транспорт.


Пътешествието ѝ Грузия се оказва пълен контраст на това във Филипините. Грузия се превръща в първата ѝ голяма любов. Биляна я посещава  за първи път през 2017 г. Прекарва там 12 дни, които се оказват достатъчни единствено да се влюби в страната и да поиска да се върне пак. През 2018 г. я посещава отново, този път за 3 седмици. В Грузия  я посреща усмихнат и дружелюбен народ, който винаги е готов да покани пътешественика на своята маса и да му предложи от местното вино и сирене. Държавата е разположена в Кавказките планини, които заемат две трети от територията ѝ и това я прави рай за хората, които обичат подобен вид пътешествия. Биляна успява да се качи до подножието на връх Казбек и намиращия се на 3000 м. надморска височина, ледник. Посещава още и столицата Тбилиси и град Батуми на Черно море. Въпреки езиковата бариера, успява дори да осъществи и няколко пътувания на автостоп. Посещава градче, известно с производството на вино, където похапва и желирани сладкиши от гроздов сок. 

За посещението ѝ националния парк "Тушети", до който води най-опасният път в света, както и още много вълнуващи истории, чуйте в разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приятелството – смисъл и спасение

Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното,  като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива.  Това от 11..

публикувано на 06.06.24 в 09:35
Константин Иречек

Нова България: чешката диря

Близки и далечни народи са оставили дълбоки следи в историята ни. Повечето следи са следствие на завоевателни и отбранителни войни, а голям брой от контактите са били ако не с военни, то главно с търговски цели. Чехите обаче са изключение. 50 г. след голямото издание на "Пътувания по България" на К. Иречек и 136 г. след излизането му в Прага..

публикувано на 06.06.24 в 08:25

Фолклорните области на България: Епизод 3 – Средна Западна България – Шоплук

В третия епизод от поредицата "Фолклорните области на България" се спираме на ярките явления, характеризиращи фолклора на един от подрегионите в Средна Западна България, а именно – Шоплука. Средна Западна България включва териториите на няколко подрегиона. От етномузиколожка гледна точка това са Шоплука, Граово и Западните покрайнини...

публикувано на 05.06.24 в 13:40

Мнемониката – тренировка за мозъка

"Мозъкът ни се тренира с решаване на задачи, като с напредване на времето те трябва да се усложняват – казва Анастасия Димитрова, преподавател и водещ на курсове и тренинги по "Мнемоника" и "Скоростно четене". – Решаването на креативни проблеми е важно, а почивката не е нищоправенето, а поемане на нова задача." В основата на мнемониката, техниката..

публикувано на 04.06.24 в 19:00
Д-р Антоан Спасов, ангиолог и флеболог

Д-р Антоан Спасов: Атеросклерозата е стареене на артериите в човешкото тяло

Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под..

публикувано на 03.06.24 в 17:23