Монографията „Архитектонични принципи на хореографската режисура в балетното изкуство“ вече е на разположение на любителите на балета. Тя е издание на Института за изследване на изкуствата при БАН и е част от новата идея на директора Емануел Мутафов, която представя поредица от издания на трудовете на докторанти и сътрудници на института. Идеята е обществеността да има представа над какво работи института и тези, които се интересуват от тези проблеми.
Звучи много трудно за разбиране, но в действителност хореографската режисура прави възможно създаването на цялостен балетен спектакъл, обединил хореографската композиция или движенията на балетистите, хореографската драматургия, която развива сюжета и хореографската режисура, която прилага общоприети режисьорски закони. Така публиката може не само да се радва на виртуозния танц, но и да се вълнува от развитието на сюжета и ефектните решения в отношенията между героите. Особено трудно е да се представят минало или бъдеще време, отделни ярки чувства и затова балетните хореографи имат специфични начини, за да достигнат посланията до зрителите.
Съпоставките, които могат да бъдат открити, са със системата на Константин Станиславски, Всеволод Мейерхолд, Михаил Чехов, както и с киномонтажите на Сергей Айзенщайн.
На анализ са подложени някои знакови балетни постановки от 20 век, сред които тези на Морис Бежар, Джон Ноймайер, Пина Бауш и др. От българските продукции се разглеждат някои спектакли на балет „Арабеск“ – единствената наша балетна трупа специализирана в пресъздаването на съвременна хореография.
В звуковия файл можете да чуете разказа на Анелия Янева
Анелия Янева е преподавател по съвременна хореография в Югозападния университет в Благоевград, където завършва вече трети випуск студенти. Освен български студенти идват да учат и хора от Украйна, Испания, Молдова. Тя е част от изследователската група „Музикален театър“ подготвила великолепните енциклопедични издания от четиритомната поредица „Български музикален театър“. Има издадена и книга посветена на българските балети, тяхната история и сюжети.
Следващият проект, по който ще работи проф. Янева, е „Модели хореографска режисура“, където се разглежда авторският почерк на големите наши и световни хореографи.
Книгата ще може да бъде открита в книжарницата на БАН, в Съюза на композиторите, в балетните магазини, както и университетите, където има хореографски факултети.
Анелия Янева е завършила Държавното хореографско училище в София при Фея Балабина и Калина Богоева и балетна режисура в Санкт Петербург. Там има защитена докторска дисертация по музикознание. Специализира в Марсилия при Ролан Пти и в Парижката опера. Написала е монографии за Маргарита Арнаудова, Асен Гаврилов, Нина Кираджиева, Живко Бисеров, Лили Берон и Надя Винарова. Освен в Благоевград Анелия Янева преподава и в НАТФИЗ, НМА и НБУ.
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg