„Танцът на пингвините“ е новият български документален филм, който разказва за живота на Антарктида и българските полярници през погледа на Теодосий Спасов. Известният музикант заедно с китариста Християн Цвятков започват създаването на първия музикален албум, вдъхновен от Ледения континент по време на 28-ата полярна експедиция на България в началото на 2020 година.
„Танцът на пингвините“ проследява едномесечното пътуване и престоя на българската група на родната ни базата „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън и пресъздава усещането на един творец за най-запазения континент на нашата планета.
Идеята за филма е на неговия продуцент – проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт и ръководител на ежегодните полярни експедиции на страната ни на Антарктида. Режисьор е Ема Константинова, а оператор – Румен Василев, носител на наградата „Златна роза“ за 2020 г. в Категорията „Операторско майсторство“.
Теодосий Спасов и проф. Христо Пимпирев разказаха в „Артефир“ за новия художествено-документален филм „Танцът на пингвините“, който ще може да гледате от 6 ноември по специализираните киносалони в страната.
И още: Чуйте красивата музика от Антарктида и подробности за авторската фотоизложбата, която виртуозният музикант подготвя след завръщането си от Южния полюс. Експозицията на Теодосий Спасов ще бъде открита на 8 декември 2020 г. в изложбеното пространство пред Първо студио на БНР.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg