Делът на учениците, чийто майчин език не е български, е значителен и продължава да нараства. Системата на задължителното образование обаче като че ли не забелязва този факт или поне не реагира адекватно. Слабото или изобщо никакво владеене на официалния език на държавата е една от важните причини за отпадане от училище, слаб успех и функционална неграмотност дори сред завършилите средно образование.
Допълнителните занимания през ваканциите и свободното време явно не са достатъчни децата с различен майчин език да настигнат връстниците си и да участват пълноценно в учебния процес. Нужна е специална методика, помагала и подготовка на учителите, но преди всичко точна „диагностика“ за степента на владеене на езика и потребностите на децата.
Първата специализирана диагностика за ученици с различен майчин език у нас е разработена от експертите от сдружение „Едюкарт“ в партньорство с програма „Заедно в час“ и е част от по-голям проект за подготовка на специализирани учебни материали и допълнителна езикова подкрепа в началното училище. Инициативата надгражда успешно реализиран съвместен проект на организации от България, Румъния и Германия за деца от 5 до 7 години. Предвидени са и обучения на училищни екипи за езикова подкрепа в редовните учебни часове и в извънкласни занимания.
Обученията за „Езиково подкрепящи училища“ се провеждат по заявка, като засега през тях преминават част от училищата, включени в новата програма „Училища за пример“ на „Заедно в час“. Всички обучения, учебни материали и ресурси са финансирани от индивидуални дарения и ще се разпространяват безплатно. Започва и нова дарителска кампания (Страниц за дарения от България, дарения от чужбина), която ще бъде активна до края на декември месец и с която ще се финансират следващите фази на проекта за целия начален училищен етап и за всички учители в страната, които биха имали нужда от методиката.
Повече чуйте от разговора с д-р Анастасия Новикова, доц. Атанас Атанасов и Вяра Михайлова от екипа, разработил системата за езикова диагностика и подкрепа.
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg