Европейският парламент учреди награда за журналистика в почит на убитата през 2017 г. малтийска журналистка Дафне Каруана Галиция. В „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Корин Велла, сестрата на малтийската журналистка Дафне Галиция, разказва какви бяха разследванията, които доведоха до убийството на Дафне и защо журналистиката е в опасност.
„Дафне разследваше политическата корупция. Тя разкри много случаи на престъпления с участието на правителствени служители. Пишеше истории, базирани на информация от т.нар. "Панамски документи" – доказа, че министър е притежавал компания в Панама, началникът на кабинета – също. Разследваше банки, критикуваше практиката малтийски паспорти да бъдат продавани на заможни чужденци. Т.е. де факто продажбата на гражданство за целия ЕС. Работеше по следи, свързващи големи международни корпоративни интереси с политици в Малта. Това бяха най-големите истории, по които работеше. И откакто започна да се занимава с тези проблеми, ситуацията за нея стана опасна, а накрая беше и убита.“
Заглушаване на истината
„Много ясно е, че тези, които направиха това с нея, искаха да я спрат, но също и да изпратят послание към други хора да си мълчат – хора, които имат информация, която биха дали на журналисти, както и към самите журналисти, разследващи подобни казуси. Убийците не се опитаха на направят смъртта ѝ да изглежда като нещастен случай. Искаха да кажат: „Ето какво може да ви се случи, ако тръгнете по същия път“. Така че, да, журналистите са в опасност.“
Дипломатически натиск за справедливост
„На дипломатическо ниво натиск за справедливост от страна на ЕП или ООН би бил много ефективен, не само за нас като семейство или в памет на Дафне. Такъв натиск би бил полезен и за сигурността и безопасността на всички граждани на ЕС. Защото, например, ако има корупционни практики в банковата система на Малта, това ще има последици за цяла Европа. Безнаказаността за убийството на Дафне би означавало увеличаване на риска за журналисти, които разследват корупцията в други държави. Означава също така, че ако журналистите ги е страх да работят по такива казуси, ще е все по-трудно да се държи сметка на властта. Тогава корупцията ще си продължава и престъпността ще печели. Малко след смъртта на Дафне синовете ѝ предупредиха, че същото може да се повтори и на други места в Европа. Четири месеца по-късно Ян Куцяк и Мартина Кушнекова бяха убити.“
България и Малта – сходните медийни проблеми
„Много хора и в Малта, а предполагам и в България, не разбират колко важни са свободните и критични медии, за да има безопасна и функционираща демокрация. Често една част от обществото не разбира колко незаменими са медиите в опазването и на гражданските парва. Затова, когато дадени управляващи реагират на журналистически разследвания, не отговарят на въпроси или отказват да дават интервюта, често реакцията на хората е враждебна, без да разбират, че управляващите правят това заради политически, партиен или личен интерес. Но всеки, който знае как трябва да работи демокрацията, трябва да подкрепя журналистите, независимо дали лично е съгласен с тях.“
Чуйте интервюто в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg