Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Любомир Канов: Преходът беше леко недъгав

Снимка: Стефан Тихов, Пресфото, БТА

На 31-годишнина от Ноемврийския пленум на ЦК на БКП, който се смята, че слага началото на прехода към демокрация и пазарна икономика – доколко се е състоял този преход, къде се разминаха очакванията на милиони с действителността? 

Д-р Любомир Канов – психиатър, писател, заместник-председател на партия КОД (Консервативно обединение на десницата) с председател д-р Петър Москов, 30 години живял в САЩ – коментира темата в "Нашият ден".

Днешният поглед към датата 10 ноември

Д-р Любомир Канов - сн. БГНЕС"Този преход, по моя преценка, беше леко недъгав. Започна като такъв. Започна с пленум, където съветският посланик Шарапов свежда решението на съветските ръководители, че Тодор Живков трябва да оттегли, което той приема полунеохотно. Така се извършва една смяна на диктатора с палиативна цел. С избухването на истинския преход в Германия – с падането на Берлинската стена и с това, което се случи почти едновременно и в другите страни – в България имаше огромни митинги по площадите и въодушевление, което обаче се спихна по някакъв начин. Народът не навлезе в ЩАЗИ, както в Германия, не влезе в Държавна сигурност, за да се извадят оттам архивите. 

Мимикрията продължи с новия ръководител Петър Младенов, с неговите "танкове" и пр. Така заченатият преход се спъна в откраднатите първи, свободни уж, избори. За малко изгря звездата на демокрацията по времето на Филип Димитров, за да изпадне след това в безвремие, в мафиозни времена..."

Първоначалното натрупване на капитала

"Да – или криминализирането на държавата, където бандити и бивши служители на милицията, на ДС, станаха новите властелини на капиталите. Това се промени през 1997 г. с една истинска народна революция. Поне за няколко години, макар и непълно, се извърши този преход. И може донякъде поради исторически късмет тогава се направиха най-важните неща, за да може България криво-ляво да влезе в света, в НАТО, в ЕС. И така, куцукайки, България все пак се движи в някаква посока, европеизира се, макар и бавно, но с много тежка цена."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39