Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Любомир Канов: Преходът беше леко недъгав

Снимка: Стефан Тихов, Пресфото, БТА

На 31-годишнина от Ноемврийския пленум на ЦК на БКП, който се смята, че слага началото на прехода към демокрация и пазарна икономика – доколко се е състоял този преход, къде се разминаха очакванията на милиони с действителността? 

Д-р Любомир Канов – психиатър, писател, заместник-председател на партия КОД (Консервативно обединение на десницата) с председател д-р Петър Москов, 30 години живял в САЩ – коментира темата в "Нашият ден".

Днешният поглед към датата 10 ноември

Д-р Любомир Канов - сн. БГНЕС"Този преход, по моя преценка, беше леко недъгав. Започна като такъв. Започна с пленум, където съветският посланик Шарапов свежда решението на съветските ръководители, че Тодор Живков трябва да оттегли, което той приема полунеохотно. Така се извършва една смяна на диктатора с палиативна цел. С избухването на истинския преход в Германия – с падането на Берлинската стена и с това, което се случи почти едновременно и в другите страни – в България имаше огромни митинги по площадите и въодушевление, което обаче се спихна по някакъв начин. Народът не навлезе в ЩАЗИ, както в Германия, не влезе в Държавна сигурност, за да се извадят оттам архивите. 

Мимикрията продължи с новия ръководител Петър Младенов, с неговите "танкове" и пр. Така заченатият преход се спъна в откраднатите първи, свободни уж, избори. За малко изгря звездата на демокрацията по времето на Филип Димитров, за да изпадне след това в безвремие, в мафиозни времена..."

Първоначалното натрупване на капитала

"Да – или криминализирането на държавата, където бандити и бивши служители на милицията, на ДС, станаха новите властелини на капиталите. Това се промени през 1997 г. с една истинска народна революция. Поне за няколко години, макар и непълно, се извърши този преход. И може донякъде поради исторически късмет тогава се направиха най-важните неща, за да може България криво-ляво да влезе в света, в НАТО, в ЕС. И така, куцукайки, България все пак се движи в някаква посока, европеизира се, макар и бавно, но с много тежка цена."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31