Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Незапомнено лоша година за пчеларството

Снимка: БТА

2020 се оказа трудна година и за пчеларите. Слаба паша, ниски добиви и незадоволителни изкупни цени. 

„Годината стартира много добре. Имаше много силни семейства, но дъждовете се отразиха изключително негативно и всъщност имаме почти 100% провалена акациева паша и изобщо нямаме никакви добиви от ранните пролетни медове. В същото време пчелите пострадаха от липсата на паша и лошото време и самите пчелни семейства намалиха развитието си, което рефлектира и в следващата паша от липа, слънчоглед и летните медове. Акациев мед повсеместно няма никъде и пролетните медове също са слаби като количества. Незапомнено слаб сезон“, каза Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”.

Пчеларите са притеснени освен от слабата паша и добивите и от ниските изкупни цени. „Тук говорим за системен проблем на целия европейски пазар на пчелен мед. Цените са изключително ниски. Положението в сектора е много тежко.

При нас за щастие няма сериозен проблем с отравянията на пчелни семейства, защото районът (Кюстендилско) е овощарски, по-конкретно с черешови насаждения. От няколко години реализацията на черешите е трудна, затова земеделските производители се опитват да намалят разходите в т.ч. и на пръсканията. Това доведе до добро състояние на пчелните семейства – липса на отравяния и загуби вследствие на третиранията с  препарати за растителна защита. В случая, както се казва, нещастието на едни е в полза на други“, обясни още Тихомир Стоицов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елмира Нешева

За живота в Розовата къща без стигма

"Не е нужно хората да са трезви или да са спрели наркотиците, за да заслужават храна, подслон и мило отношение". Такава е философията на "Розовата къща" – нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол. В къщата хората получават храна, дрехи и всякаква помощ, от която се нуждаят, докато на местата, където те се събират,..

публикувано на 27.11.25 в 13:25

На България са нужни спешни мерки в климатичната адаптация

Екстремните метеорологични и климатични явления са причинили икономически загуби на активи, оценявани на 822 млрд. евро за периода 1980-2024 г. в Европейския съюз, като над 208 млрд. евро (25 %) от тях са настъпили между 2021 и 2024 г. Анализите на Европейската агенция по околна среда показват, че икономическите загуби се увеличават всяка..

публикувано на 27.11.25 в 09:38
Покана за изложбата

Новата експозиция в НВИМ показва войната през гледната точка на творците

На 27 ноември (четвъртък) – забравения Ден на победите, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей на ул. "Черковна" 92 в София ще бъде открита изложбата "Войната и творците. Пътят през мрака". Тя представлява аудио-визуално пътешествие, в което войната е представена през очите на творците – художници, писатели, фотографи, които са..

публикувано на 27.11.25 в 08:21

Социалните мрежи и децата: нуждата от регулация според д-р Кайрякова

През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..

обновено на 26.11.25 в 14:12

Адв. д-р Мария Петрова: Няма риск решение за ТЕЛК, което е влязло в сила, да бъде обжалвано

На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров.  Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..

публикувано на 26.11.25 в 11:43