След Деня на солидарност с учителите в ефира на Радио Франс, по повод жестоките убийства в Ница и Виена, поглед към българските медии. Имат ли те дълг към образованието, касаещ свободата на изразяване, културното многообразие, светското образование и равнопоставеността на вероизповеданията? Доц. д-р Иво Инджов, медиен експерт и преподавател, и доц. д-р Андрей Пампоров, социолог и преподавател, коментират в "Мрежата".
В дълг сме към образованието на хората
Алексей Пампоров: „Ние живеем в постмодерна ситуация, в която всички гледни точки изглеждат валидни и понякога, по един абсурден начин, медиите, опитвайки се да показват всички гледни точки, стават трибуна и разпространяват крайно неприемливи, престъпни понякога, изказвания и твърдения и това превръща медиите в заложник и медиатор на разпространяването на омразата.
Свободата на словото казва, че всички имаме право да сме тук и всички сме равнопоставени.“
Иво Инджов: „Действително отговорността на медиите е голяма, защото свободата на изразяване е много широка. По конституция и според медийните закони медиите трябва да информират за всичко. Свободни са да информират, стига да не нарушават гражданските права, да не застрашават националната сигурност и общественото здраве. Само че ние виждаме как в публичното пространство, в дигиталната епоха, имаме много актьори, не само медиите информират, анализират, интерпретират. Ние имаме куп други актьори като гражданските журналисти, блогърите, които по дефиниция вършат често много добра работа.
/…/Днес е много трудно да кажем, че медиите могат да вършат традиционната си роля от преди 20-30 години и да са пазачи на входа на публичната информация.“
Целия разговор можете да проследите в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg