Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Васил Киров

Въздействието на изкуствения интелект върху обществото

Снимка: БАН

Международна онлайн конференция „Въздействието на изкуствения интелект върху нашето общество“ се състоя тези дни. Лекторите бяха учени, изследователи и експерти в областта на изкуствения интелект от три европейски държави. Организатори на събитието – фондацията „Конрад Аденауер“, посолството на Швейцария и Институтът по философия и социология на БАН. Форумът цели да увеличи осведомеността на хората за настоящите и бъдещите промени в обществото в резултат на все по-масовото навлизане на изкуствения интелект. 

Доц. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН разказа повече за конференцията в "Нашият ден":

"Конференцията имаше за цел да повиши осведомеността на българското общество за изкуствения интелект. Имам чувството, че все още малко обръщаме внимание на въздействията, които може да променят начина ни, по който работим, бъдещето на професиите ни, начина, по който се лекуваме...

Съсредоточихме се върху три области – заетостта, образованието и здравеопазването

"В лекцията си проф. Лукович от Германския център по изкуствен интелект даде пример за конкретни възможности на ИИ при справянето с Covid-19. Един от примерите на проф. Лукович беше свързан с възможността за предвиждане на пандемии.

Част от тези възможности са свързани с определени предизвикателства по отношение на личните свободи, информацията за хората, възможностите за следене... В момента единствено в Китай има е дно по-масово използване на т.нар. "трасиращи програми", които могат много по-добре да контролират какво правят хората. Големите предизвикателства са свързани не само с технологиите – доколко са развити или не, а до това доколко тези технологии могат да бъдат позволени в нашите общества и по какъв начин. Затова част от дебатите са свързани с етиката

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37