Както много браншове, така и книжният пострада от кризата с коронавируса, но както много други, така и хората на книгите започнаха редица инициативи, с които се опитват да подкрепят своята дейност. През пролетта Асоциация „Българска книга“ стартира инициативата „Купи 1 книга“ под надслов „За да я има книгата“. Само за няколко дни тя успя да обедини над 200 издателства и онлайн книжарници в една обща кауза – да помогне на книгата, да я съхрани като ценност и национално богатство, да гарантира нейното бъдеще.
През септември кампанията беше продължена с инициативата „Купи 1 книга. Дари я на своето училище“, като мисията беше да насърчи училищната общност да покаже своето отношение към литературата и книгите, да превърне учениците в посланици на четенето, които, споделяйки любимите си книги, да дадат своя принос към училищния живот и образователния процес. Стотици училища в цялата страна се включиха в кампанията и допринесоха за обогатяването на училищните библиотеки с нови заглавия.
Предстои третата инициатива под надслов „Купи една книга. Подари я за Коледа“.
„Книгата е много повече от материален подарък. Цените много често се дискутират, но ако ги сравним с други стоки, които могат да бъдат подарени за Коледа, всъщност това е един среден в ценовия клас подарък. Разбира се, има и по-евтини и по-скъпи книги, но това няма значение, защото е важно какво послание искаме да отправим. Има книжки, които струват по 2-3 лв., но текстът в тях е прекрасен и непреходен.“ Това споделя Виктория Бисерова, издател и един от инициаторите на кампанията.
Именно във времена като тези хората се обръщат към изкуството, защото именно то ни пренася в друг свят. Купувайки книга например, освен че се наслаждаваме на текста, по този начин подпомагаме нейното оцеляване. Виктория Бисерова споделя още:
„Особено сега, в този труден период в края на годината, аз смятам, че изкуството ни спасява, защото в началото на годината, когато беше шокът, хората бяха страшно тревожни. Не знаеха какво се случва, защо се случва и как трябва ние да реагираме като общество. Тази тревожност доведе до невъзможност хората да се съсредоточат да изгледат един филм от началото до края или да прочетат една книга, тъй като мислите им блуждаеха в тези тревожни теми. Но ние, хората, сме адаптивни и сега имаме повече време да четем книги и да гледаме филми. Надявам се ситуацията от пролетта да не се повтори, за да можем да се наслаждаваме на хубавите книги и филми, защото те ни отвеждат в други светове и много често в тях намираме решение на проблемите си. Лишени сме от това да ходим на концерти и да посещаваме изложби например, но пък от друга страна това е един добър период именно за книгата.“
Повече за четенето по време на пандемия, предстоящите книжни събития през декември и повече за кампанията „Купи 1 книга. Подари я за Коледа“ можете да чуете в звуковия файл.И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg