Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За св. Климент Охридски и смисъла на образованието

Ивайло Динев: Стряскаща е разликата между финансовата подкрепа за студенти, докторанти и млади учени – у нас и в другите страни

Снимка: БГНЕС

Свети Климент Охридски е знакова фигура в историята на българското духовно самосъзнание. В деня на свети Климент Охридски и патронния празник на Софийския университет – за смисъла от висше образование, рейтингите, докторантите и протестите – докторът по политология, възпитаник на Софийския университет и един от лидерите на Ранобудните студенти от 2014 година Ивайло Динев коментира в "Нашият ден":

"В подобни кризи като днешната мястото на най-добрите университети във всяка страна да задържа духа, вярата, надеждата. Мисля, че както възпитаници, така и преподаватели и учени от Университета правят това, което е нужно като тяхна роля като интелектуалци и публични фигури. Сега сериозна тема за висшето образование в такъв момент е дали нашето образование е готово за тази трансформация и дали няма проблеми от преди кризата и в момента се оголват. 

Правейки сравнение с това, което видях в Италия и някои други европейски държави, в които бях, за да се обучавам, смятам, че е на изключително ниско ниво като финансиране цялото ни висше образование – всички университети в България. Стряскаща е разликата между това, което получават като финансова подкрепа студенти, докторанти и млади учени – у нас и в другите страни."

Ивайло Динев сравни протестите на Ранобудните студенти и сегашните: "Сякаш повторението означава, че оставаме в един и същи цикъл на начин на управление, един и същи цикъл на възмущение. За мен надеждата в тазгодишния протест беше, че ще излезем от този цикъл – да се случи базова промяна. Но това не стана."

Като политолог, Динев обобщи: "Наблюдаваме постоянен спад на легитимността на всяко едно правителство. Моят извод и за настоящите, и за предните протести, а и за бъдещите избори, е, че все още нямаме назряване на политическа култура. Трябва по-сериозно а се говори за конкретни политически мерки и идеи."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26