Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Света Анна – покровителката на майките, бременните жени и семейството

Днес е Денят на св. Анна – покровителката на майките, бременните жени и семейството.

Българската православна църква отбелязва зачатието на света Анна – майката на Богородица. Тя се почита от християните като покровителка на брака, семейството и майчинството. 

Култът към светицата се разпространява широко през VI век, когато в Константинопол е построена първата църква, носеща името ѝ. 

Въпреки своя праведен и скромен живот Анна и съпругът ѝ Йоаким нямали деца близо 20 години. Двамата отправяли непрестанни молитви към Бога да се смили да ги дари с дете. Един ден Ангел Господен се явил пред Анна, която упреквала себе си за бездетството, и я известил, че ще роди дъщеря за спасението на света на име Мария. Чувайки тези думи, Ана дала обещание, че ще посвети момичето на Бога. Двамата съпрузи изпълнили своя обет и когато малката Мария навършила тригодишна възраст, я завели в Йерусалимския храм.

Народът нарича празника по различен начин, но от древността този ден е свързан с най-дългата нощ и обръщането на слънцето на изток към пролетта. Основната насоченост на всички ритуали е към жената, майката, съпругата, което е на първо място в една традиционна култура. Именно защото светицата е успяла да преодолее своето бездетие благодарение на непоколебима вяра, първо момите започват да гадаят какво им предстои – а гаданията и благопожеланията са в основата на прехода.

Според поверието от днес започват родилните мъки на Богородица, която е дала на човечеството Исус Христос. Ето защо младите и бременните жени не трябва да работят на този ден, за да родят по-лесно.

"Нашият ден" отбеляза Зачатието на светицата с един разговор в ефира с фолклориста доц. д-р Петя Банкова – за народните обичаи на този ден.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50