Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Света Анна – покровителката на майките, бременните жени и семейството

Днес е Денят на св. Анна – покровителката на майките, бременните жени и семейството.

Българската православна църква отбелязва зачатието на света Анна – майката на Богородица. Тя се почита от християните като покровителка на брака, семейството и майчинството. 

Култът към светицата се разпространява широко през VI век, когато в Константинопол е построена първата църква, носеща името ѝ. 

Въпреки своя праведен и скромен живот Анна и съпругът ѝ Йоаким нямали деца близо 20 години. Двамата отправяли непрестанни молитви към Бога да се смили да ги дари с дете. Един ден Ангел Господен се явил пред Анна, която упреквала себе си за бездетството, и я известил, че ще роди дъщеря за спасението на света на име Мария. Чувайки тези думи, Ана дала обещание, че ще посвети момичето на Бога. Двамата съпрузи изпълнили своя обет и когато малката Мария навършила тригодишна възраст, я завели в Йерусалимския храм.

Народът нарича празника по различен начин, но от древността този ден е свързан с най-дългата нощ и обръщането на слънцето на изток към пролетта. Основната насоченост на всички ритуали е към жената, майката, съпругата, което е на първо място в една традиционна култура. Именно защото светицата е успяла да преодолее своето бездетие благодарение на непоколебима вяра, първо момите започват да гадаят какво им предстои – а гаданията и благопожеланията са в основата на прехода.

Според поверието от днес започват родилните мъки на Богородица, която е дала на човечеството Исус Христос. Ето защо младите и бременните жени не трябва да работят на този ден, за да родят по-лесно.

"Нашият ден" отбеляза Зачатието на светицата с един разговор в ефира с фолклориста доц. д-р Петя Банкова – за народните обичаи на този ден.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06