Днес е Денят на св. Анна – покровителката на майките, бременните жени и семейството.
Българската православна църква отбелязва зачатието на света Анна – майката на Богородица. Тя се почита от християните като покровителка на брака, семейството и майчинството.
Култът към светицата се разпространява широко през VI век, когато в Константинопол е построена първата църква, носеща името ѝ.
Въпреки своя праведен и скромен живот Анна и съпругът ѝ Йоаким нямали деца близо 20 години. Двамата отправяли непрестанни молитви към Бога да се смили да ги дари с дете. Един ден Ангел Господен се явил пред Анна, която упреквала себе си за бездетството, и я известил, че ще роди дъщеря за спасението на света на име Мария. Чувайки тези думи, Ана дала обещание, че ще посвети момичето на Бога. Двамата съпрузи изпълнили своя обет и когато малката Мария навършила тригодишна възраст, я завели в Йерусалимския храм.
Народът нарича празника по различен начин, но от древността този ден е свързан с най-дългата нощ и обръщането на слънцето на изток към пролетта. Основната насоченост на всички ритуали е към жената, майката, съпругата, което е на първо място в една традиционна култура. Именно защото светицата е успяла да преодолее своето бездетие благодарение на непоколебима вяра, първо момите започват да гадаят какво им предстои – а гаданията и благопожеланията са в основата на прехода.
Според поверието от днес започват родилните мъки на Богородица, която е дала на човечеството Исус Христос. Ето защо младите и бременните жени не трябва да работят на този ден, за да родят по-лесно.
"Нашият ден" отбеляза Зачатието на светицата с един разговор в ефира с фолклориста доц. д-р Петя Банкова – за народните обичаи на този ден.
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg